Edirne ili sebze üretim alanlarındaki virüs hastalıklarının saptanması üzerine araştırmalar
Investigations ontheidentification of virus diseases in the vegetable growing areas of Edirne province in Turkey
  1. Tez No: 374462
  2. Yazar: ESEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA İLBAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Edirne İli'nde, meyvesi yenen sebze türlerinden domates, kabak, hıyar ve biber üretim alanlarındaki virüs hastalıklarını saptamak üzere yapılan sürvey çalışmaları 2014 yılı üretim döneminde gerçekleştirilmiştir. Domates (Solanum lycopersicum L.), kabak (Cucurbita pepo L.), hıyar(Cucumis sativus L.) ve biber (Capsicum annuum L.) üretim alanlarında verim ve kalite kayıplarına neden olan ve yapraklarda sararma, nekroz, mozayik ve şekil bozukluğu simptomları gösteren 120 enfekteli yaprak örneği toplanmıştır. Toplanan bu enfekteli yaprak örneklerinde Cucumber mosaic virus (CMV), Zucchini yellow mosaic virus (ZYMV), Tomato spotted wilt virus (TSWV) hastalıklarını saptamak üzere Double Antibody Sandwich Enzyme-linked Immunosorbent Assay (DAS-ELISA) testi gerçekleştirilmiştir.DAS-ELISA testi sonuçlarına göre toplam 120 yaprak örneğinden 9adedinin TSWV, 3 adedinin CMV,5 adedinin ise ZYMV ile enfekteli olduğu saptanmıştır. 2yaprağınörneği TSWV+CMV ile enfekteli iken5 yaprak örneğininZYMV+CMV ile karışık enfeksiyonlar halinde bulunduğu saptanmıştır. TSWV'nün oranı%7.5ve CMV'nünoranı %2.50iken ZYMV % 4.17oranında tespit edilmiştir. Karışık enfeksiyonların oranıTSWV+CMV için% 1.7, CMV+ZYMV için ise %4.16oranında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine virus diseases of fruit consumed vegetables like tomato, squash, cucumber and pepper a survey study was conducted during the growing season of 2014. Leaf samples of those vegetables exhibiting yellowing, necrotic and chlorotic leaf spots, mosaic and the leaf and fruit distortions were collected from tomato (Solanum lycopersicum L.), squash (Cucurbita pepo L.), cucumber (Cucumis sativus L.) and pepper (Capsicum annuum L.) plants. So 120 infected leaf samples were obtained for the identifications viruses of Cucumber mosaic virus (CMV), Zuchini yellow mosaic virus (ZYMV) and Tomato spotted wilt virus (TSWV). Double Antibody Sandwich Enzyme Linked Immunosorbent Assay (DAS-ELISA) tests were implemented on those collected leaf samples. As a result of DAS-ELISA test, 9 out of 120 leaf samples were found infected with TSWV, 3 out of 120 leaf samples had CMV as 5 of them found infected with ZYMV. Beside these individual virus infections 2 leaf samples infected with the mixture of TSWV+CMV as 5 out of 120 leaf samples had ZYMV+CMV. So disease rates were determined as 7.50 % for TSWV, 2.50 % for CMV and 4.17 % rate of infection was found ZYMV. Rate of those mixed infections were 1.7 % TSWV+CMV and 4.16 % for CMV+ZYMV.