Türkiye demiryolu ağında yolcu türleri için yolcu taşıma performans modellemeleri
Modeling passenger transportation performance for different passenger types on Turkish railway network
- Tez No: 374491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemizde şehirlerarası demiryolu yolcu taşımaları, 11.120 km'si konvansiyonel, 888 km'si Yüksek Hızlı hat olmak üzere toplam 12.008 km uzunluğundaki mevcut demiryolu ağında TCDD Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada; 2005-2012 yılları arasında TCDD tarafından tüm ağ üzerinde gerçekleştirilmiş yolcu taşıma verileri kullanılmış olup, bu yıllar arasında TCDD tarafından 65 farklı bilet türü uygulanmıştır. Bu farklı bilet türleriyle benzerliklerine göre yedi adet Ana Yolcu Grubu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu gruplar“Tam”,“Ticari İndirimli”,“Zorunlu İndirimli”,“Personel”,“YHT Kart ve Abonman”,“Kampanya”ve“Kombine”Ana Yolcu Grupları olarak isimlendirilmiştir. Mevcut veritabanı, her bir Ana Yolcu Grubu için ayrı ayrı olmak üzere yıllık, mevsimsel, çeyrek dönem ve aylık zaman dilimlerine göre taşınan yolcu sayısı, yolcu-km ve uygulanan bilet ücreti cinsinden tasnif edilerek yeni bir veritabanı türetilmiştir. Bu veritabanı ile; Ana Yolcu Gruplarına göre; yolcu sayısı, yolcu-km ve bilet ücretleri gibi ulaştırma birimleri; yıllık toplamlara oranlar cinsinden mevsimsel, çeyrek dönem ve aylık zaman dilimlerine dağılımlar belirlenmiş, bu dağılımlar 2005-2012 yılları bütünü için optimize edilmiş, bu düzeltilmiş dağılımlar yardımıyla demiryolu yolcu taşıma karakteri ve performansı belirlenerek değerlendirilmiş ve birim yolcu başına ortalama seyahat uzunluğu, birim yolcu başına ortalama bilet ücreti ve birim yolcu-km başına ortalama bilet ücreti tespit edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Railroad network which consists of 888 km high-speed and 11.120 km conventional line and intercity rail passenger transport are managed by the General Directorate of Turkish State Railways (TCDD) in Turkey. Database having all passenger transport data over whole railway network in between the years 2005-2012 has been used in this study. With this database, a new database has been generated for analysis, modelling, determination of the characteristics and performance of the railway passenger transportation and their evaluation. Data are categorized according to seven Main Passenger Groups created by observing similarities among 65 different ticket fees and different periods of time such as year, season, quarters of the year and month basis. Characterization is based on the common transportation measures such as number of passengers and total passenger-km transported, and ticket fares collected for the different periods of time. Performance is estimated in terms of unit measures of transportation such as average distance traversed and average ticket fee paid by a passenger, average fare for unit passenger-km. In between the years 2005-2012, 65 different ticket fares have been implemented. These fares are classified into seven Main Passenger Group according to their similarities. The groups are named as“Normal/Regular”,“Trade Discount”,“Mandatory Discount”,“Personnel”,“High Speed Rail Card or subscription”,“Campaign”and“Combined”. The number of passengers and passenger-km transported and applied fares for each group are calculated for annual, seasonal, quarterly and monthly basis. Instead using the measures of transportation as realized, the ratios to year totals are estimated, optimized and used for short periods. Using these estimates, characteristics and performance of railway passenger transportation is estimated and evaluated.