Türkiye demiryolu ağında yolcu tren türlerine göre şehirlerarası yolcu taşıma karakterizasyonu
Intercity passenger transportation characterization according to the types of trains on Turkish railway network
  1. Tez No: 472707
  2. Yazar: KEVSER TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Şehirlerarası Yolcu taşımalarında trenlerin teşkilinden tarifelendirilmesine ve yolcu taşımalarının gerçekleştirmesine kadar tüm iş, işlem ve organizasyon Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından sağlanmakta ve yürütülmektedir. TCDD sorumluluğunda gerçekleşen taşımaların her biri kayıt altına alınmakta ve veri tabanına aktarılmaktadır. Türkiye demiryolu ağı 2012 yılı sonu itibariyle 11 136 km konvansiyonel hat, 888 km yüksek hızlı tren hattından oluşmakta olup bu ağ üzerinde taşıma yapan yolcu tren türlerine odaklanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan veri tabanı, 2005-2012 yılları arasında gerçekleşen yolcu taşımalarına ait yolcu tren türleri, yıl, mevsim, yılın çeyrek dönemleri, ay, hafta ve gün gibi farklı zaman dilimlerine göre yolcu adedi, yolcu-km ve taşıma ücretleri gibi taşıma verilerini içermektedir. Bu veri tabanı ile yolcu taşıma karakteri; yolcu taşımalarında kullanılan tren türlerine göre 11 ana yolcu tren türü halinde irdelenerek her bir tür için yıllık, mevsimsel, çeyrek dönem, aylık zaman dilimlerine göre taşıma karakter ve performansı belirlenmiştir. Üretilen yeni veri tabanı yardımıyla, her bir ana yolcu tren türü için farklı zaman dilimlerinin yıllık toplam yolcu taşımalarına oranı veya genişleme katsayısı cinsinden dağılımlar ile birim yolcu başına seyahat uzunluğu, birim yolcu başına uygulanan ortalama bilet ücreti, birim yolcu-km başına ortalama bilet ücreti gibi birim yolcu taşıma değerleri belirlenmekte ve değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Intercity passenger transport and passenger trains are managed and operated only by General Directorate of State Railways (TCDD) in Turkey by being provided and carried out. Data on passenger transportation for each passenger are recorded and added to database. Turkish Railway Network has 11 136 km's of conventional line, 888 km's of high-speed rail line by the end of the year 2012. This study focuses on the types of passenger train servicing over the rail network. Database used in this study covers all passenger transportation data between the years 2005 and 2012 including train types, number of passengers transported, passenger-kilometers traversed and the fares charged. By using these data and by classifying data into 11 different trains defined as main train types, and time periods such as year, season, quarter of the year and month basis, a new database has been regenerated for analyzing and defining passenger transport characteristics and performance. With the use of this new database, distribution to different periods of time in terms of percentages to year totals or expansion coefficients, and average trip length or distance traversed and fare charged per unit passenger, average fare per passenger-km have been estimated and evaluated as railroad passenger transportation characters and performances for each of main train types and different periods of time