Farklı işyerlerinde elektromanyetik alan değerlerinin ölçülerek sağlık etkilerinin incelenmesi
Analysis of health effects of electromagnetic fields by measuring at different workplaces
- Tez No: 374496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı; ofislerdeki elektromanyetik alan düzeylerinin ulusal ve uluslararası sınır değerlere göre iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesinin sağlanması, elektromanyetik alanların çalışanlar üzerindeki olası sağlık etkilerinin tespit edilmesi, bu konuya yönelik çalışanların farkındalık düzeylerinin saptanarak epidemiyolojik ve deneysel araştırmalara katkıda bulunulması ve elektromanyetik alan konusunda ilgili kuruluşların aydınlatılmasıdır. Bu amaçla, iki kamu kurumu, bir özel şirket, bir üniversite ve bir hastane olmak üzere beş farklı işyerinin ofislerinde, yüksek frekanslarda (radyo frekans düzeyinde) elektromanyetik alan şiddeti ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında önleyici yaklaşımın benimsenerek kişisel ve kamusal olarak alınması gerekli olan önlemler hakkında yorumlarda bulunularak, işyerlerinde iyileştirme yapılması amacıyla öneriler ortaya konulmuştur. Ayrıca altı farklı işyerinde, elektromanyetik alan maruziyetinin etkileri sonucunda; çalışanlarda ortaya çıkabilecek sağlık problemlerinin, elektromanyetik alan farkındalıklarının ve kaygı düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla ofis çalışanlarına anket uygulanarak sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiştir. Farklı işyerlerinde elektromanyetik alan düzeylerinin değişimine bağlı olarak elektromanyetik alan kaynaklı olabilecek hastalık ve şikâyetlerde farklılık olup olmadığı değerlendirilerek istatistiksel oranlar incelenmiştir. Analizler sonucunda KBB (kulak-burun-boğaz) ve kalp çarpıntısı şikâyetleri elektromanyetik alanlara daha fazla maruziyeti olan işyeri çalışanlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazla görüldüğünden, bu rahatsızlıkların oluşumunda elektromanyetik alanların etkili olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide evaluation of the workplaces' compliance for occupational health and safety of the electromagnetic field level in the offices according to national and international limit values, to detect of the electromagnetic field impacts on possible health effects of employees and to determine of the level of awareness about this topic, to contribute ongoing epidemiological and experimental researches and to illuminate of related organizations about electromagnetic fields. For this purpose, at high frequency (radio frequency level) electromagnetic fields are measured in the five different workplaces' offices as two government agencies, two private company, one university and one hospital. Within the scope of this work, through adoption of preventive approach interpretation of taking necessary personal and public measures suggestions are made to improvement of the workplaces. Additionally, questionnaires are applied to office workers at the six different workplaces to detect emerging health problems as a consequence of electromagnetic field exposure and to determine apprehension and awareness of electromagnetic fields and the results are analyzed by SPSS. At the different workplaces according to the variation of electromagnetic field levels the statistical rates are analyzed by evaluating whether there are differences on the diseases and complaints. In consequence of analyzes, otorhinolaryngology and palpitation complaints are seen more frequently at statistically meaningful level in the employees of workplace with high exposure level of electromagnetic fields, therefore it was concluded that electromagnetic fields could be effective on emerging of the complaints.