Kömür yakan kabarcıklı bir akışkan yatağın tasarımı, simülasyonu ve imalatı
Design, simulation and manufacture of fluidized bed firing with coal
- Tez No: 374495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEVDET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, laboratuvar ölçeğinde kabarcıklı akışkan yataklı bir katı yakıt yakma sisteminin tasarlanması, üretilmesi, optimizasyon ve yanma deneylerinin yapılarak ticari ölçekteki bir çalışma için temel parametrelerin saptanması amaçlanmıştır. Tasarım için gerekli değerlerin hesaplanmasının ardından SolidWorks ile kazanın üç boyutlu çizimi yapılmış, SolidWorks Flow Simulation programı ile akış ve termal analizler yapılmıştır. Simülasyonda temel varsayım, yatak malzemesi olan taneciklerin beklenen akış formuna uygun bir hacimsel ısı kaynağı olduğu öngörüsüdür. Bu doğrultuda yapılan analiz sonucunda akışkanın kazan içindeki hareketi ve bu hareketin sıcaklık dağılımına etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışma kapsamında, kullanılan yakıtın yanma karakteristikleri anlık ısıl analiz (STA) cihazı vasıtasıyla ölçülmüştür. Ayrıca kazanla yapılan yakma deneylerinde ise ısıl çiftlerle sıcaklık ve termal kamera ile sıcaklık dağılım özellikleri incelenmiştir. Yerli linyit kömürünün akışkan yatakta yanması ve yanma sırasındaki davranışları termal kameralar ile incelenmiş, optimizasyon çalışması sırasında yapılan akış ve termal analiz verilerinin karşılaştırılabilmesi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to define basis items for commercial scale boiler works with designing, optimization, production and combustion tests of a prototype of Bubbling Fluidized Bed by M. Sc. thesis. After the calculation of design parameters, 3D designing of the prototype has been done with SolidWorks 3D designing software. SolidWorks Flow Simulation software has been used analysis for flow and thermal behaviors of the system. General assumption of the simulation was that the particles of bed assumed as a volumetrically heat source. And the flows of air and temperature distribution have been simulated according to this assumption. In the scope of experimental works, the characteristic features of used coal have been measured via a Simultaneous Thermal Analyzer (STA) device. Burning behavior of a native lignite in a fluidized bed combustor has been researched by thermal camera and compare with the works while optimization.