Elektronla tüm vücut cild ışınlamasında dozimetri
- Tez No: 37451
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİR KINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ki VII »ÖZET Yüzeysel cild lezyonlarının birçok evresinde düşünülecek tedavi seçeneği radyoterapidir. Radyasyon ile tedavide amaç tüm yüzeye aynı dozu vermek, fakat bunun yanında hassas ve sağlıklı organlarıda korumaktır. İ.Ü. Onkoloji Enstitüsünde yapılan bu çalışmada Mycosis Fungoidesli hastaların tedavi şartları üzerinde duruldu. TLD'ye ait chip'lerin insan benzeri fantom üzerine yerleştirilip yüzeysel doz ölçümleri yapıldı. Elde edilen ölçümlerden doz tablo ve grafikleri çizildi. Çeşitli Tikelerde kullanılan TCEH. ışınlama yöntemleri tartışıldı. Î.Ü. Onkoloji Enstitüsünde yapılmakta olan tedavi biçimi şekiller ile anlatıldı. On yıllık Mycosis Fungoides hastalarının dosyaları araştırılıp, uygulanan tedaviler, TCra ışınlamalarından günümüze dek geçen süre içinde tedavi sonuçları ve sağ kalım oranları incelendi. Yapılan klinik takipte radyoterapi sonucu hastalarda uzun süreli iyileşmeler görüldü.50 Tüm cild elektron hüzne ". -&CEH >- ışınlama yöntemi ile ilgili yüzeysel ve derindoz çalışmalarından elde edilen verilere baktığımızda uzak kaynak cild mesafesi boyunca yapılan ışınlamada yüzeyde yeterli bir doz üniform- luğu elde edilmiştir. TCZZ ışınlaması sırasında yan yüzeylerin ne kadar doz aldığı bilinmemekteydi. Çalışmamızda yan yüzeylerdeki dozlar tam olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
51 VIII-SÜMMARY The treatment choice for the various stages of malignant superficial - skin lesions is radiotherapy. The aim of delivering (e) irradiation ±s to obtain uniform skin dose distribution all over the skin surface but to protect the critical organs. In this study the electron dosimetry for the treatment of mycosis fungoides was investigated. This was achieved by using TLD chips and a hurnanoid phantom and also ionisation chamber. Build-Up and depth dose characteristics were also investigated. This was done by measuring the ionisation in a lucite phantom between 1 mm. and 27mm. depths, by increasing the depths by 2 mm. intervals. The Total Skin Elektron Beam irradiation (TSEB) techniques in several countries were compared. The patient files for 10 years were examined. As a result, it was seen that with this technique of TSEB therapy, sufficient and uniform doses were provided.