Havadan satha atılan bir bombanın bütünlemesinde kullanılan tezgahın tasarımı ve yapısal analizi
Design and structural analysis of an air to ground missile assembly line
- Tez No: 374515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Birbirlerine bütünlenip bir ürün oluşturan parçaların bütünlenmesi için aparatlara ve tezgahlara ihtiyaç duyulmuştur. Bir bütünleme işleminde ürün montaj (bütünleme) sıralaması adım adım belirlenmeli ve ona göre tezgah tasarımları yapılmalıdır. Bu tezgahlar mümkün olduğu kadar az yer işgal etmeli ve en az sayıda parçadan oluşmalıdır. Bir bütünleme hattında işyeri düzenlemesi yapılırken; bütünleme yapılacak işyeri düzeni, optimum el ve ayak hareket hacmi, görme hacmi, bakış yönü ve mesafesi ve insan yapısının özellikleri büyük rol oynamaktadır. Bütünleme hatları; iş sağlığı ve güvenliği, ergonomi, maliyet ve zaman kıstasları değerlendirilerek hazırlanmalıdır. Bütünleme hattını oluşturacak tezgahlarında, bu doğrultuda hazırlanması gerekir. Bu tezgahların taşıyacağı parça özellikleri belirlenerek sistemin dayanım hesaplamaları yapılır. Bu çalışma kapsamında, havadan satha atılan bombalar için yeni bir bütünleme süreci belirlenmiştir. Geliştirilen bütünleme tezgahı yerli imal edilmiş bombalar için uygulanacaktır. Bu tezgahın Ar-Ge aşamasında yapılan bütünlemeler değerlendirilerek kullanıcı ve süreçten kaynaklanan hata oranları minimize edilmiş, kritik bölgelerde sistemin yapısal güvenilirliği sonlu elemanlar yöntemlerinden yararlanılarak kontrol edilmiştir. Tezgahının iskelet yapısını oluşturan parçalar 450MPa'ya yakın dayanımı değerleri göstermektedir. Yapılan sonlu elemanlar analizi sonucunda, 1ton yük altında direkler üzerinde oluşan gerilme değeri 30MPa, kiriş üzerinde oluşan gerilme değeri 85,2MPa ve kirişteki yer değiştirme miktarı 0,339mm olarak hesaplanmıştır. Yapılan bu yapısal analizlerle, oluşan bu yükler karşısında tezgahın mekanik bir başarısızlığa uğramayacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Apparatus and rigs for the assembly of constituent parts of a final product were needed. For the assembly of items to form a product each process shall be determined step by step, and rig design shall be made accordingly. The space requirement for these apparatus and rigs shall be little as possible and shall consist of minimum number of parts. While designing the assembly rig for the workspace; workspace layout, the optimum hand and movement volume, visual volume, gaze direction and distance, and characteristics of the human structure play a major role. Assembly line has to be developed by considering health and safety regulations, ergonomics, and cost and time constraints. Rigs being used on the assembly line have to be designed accordingly. Strength calculations of the system are made by defining the part specifications that are going to be assembled on these rigs. In this study, new assembly process is determined for air to surface bombs. Improved mounting system will be applied to domestic manufactured bombs. Error rates resulting either from the user and process are minimized by evaluating assemblies that are made within the Research and Design period and structural reliability in critical areas of the system was checked by the used of finite element methods. Parts that form chassis of the rig have yield strengths around 450MPa. According to the finite element analysis, under a 1 ton of load stress values of 30MPa on poles 85,2MPa on beam and displacement value of 0,339mm have been calculated. With respect to these results, no mechanical failure is expected under pre-described loadings.