Elektron huzmeleri ile tedavide meyilli yüzeylerin doz dağılımına etkisi ve doz hesapları
  1. Tez No: 37453
  2. Yazar: ASUMAN ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE NİJAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Eğik gelen bir elektron ışını derin doz dağılımında önemli değişikliklere neden olur. Normal gelişle karşılaştırıldığında elektron ışınlarının merkezi ek senleri boyunca ölçülen derin doz dağılımlarında yüzeye yakın derinliklerde bir artış, normal tedavi derinliklerinde ise bir azalma olduğu görülmektedir. Derin doz dağılımındaki bu değişiklikler incelenmiş ve eğik gelen ışının derin doz dağılımı ters kare kanunu ve eğim faktörleri kullanılarak normal gelen ışından hesaplanmıştır. Eğim faktörleri 5,4-13.2 Mev enerji aralığındaki elektronlar için ve 0, 30, 45 ve 60 eğim açılan için tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oblique incidence of an electron beam gives rise to significant changes in the depth dose distribution. When electron beams are used in this way the depth dose distribution measured along the central axis of the beam shows an increase at shallow depths and a decrease at normal treatment depths compared with normal incidence. These changes in the depth dose distribution have been investigated and the depth dose distribution in obliquely incident beam has been calculated from the data for a normally incident beam by using inverse square law and obliquity factors. The obliquity factors have been determined for various energy beams in the range of 5.4 - 13.2 Mev and obliquity angels of 0, 30, 45° and 60°.