Yüksek enerjili foton huzmeleri için wedge faktörlerinin derinlik ve alan bağımlılıklarının araştırılması
The Analyze of depth and field dependence of wedge factors for high energy fhoton beams
  1. Tez No: 86442
  2. Yazar: T. OĞUZ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL KEMİKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
6 - ÖZET Primer fotonlarm saçılımmdan ve heterojen fantom ışınlanılın azalmasından dolayı wedge filtreye bağlı olarak orijinal foton enerji spektrumu değişmektedir. Bundan dolayı, klinik doz hesaplamasında wedge faktörünün derinlik ve alan bağımlılığını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu çalışmada, wedge faktörleri, 15°-60°lik pirinç ve tungsten wedge filtreleri içeren Co-60 y- işim ve 4-, 6-,15-MV x- ışınlarında, alan boyutu ve fantom derinliğinin bir fonksiyonu olarak belirlenmiştir. Farklı açılı wedge filtreler ile yapılan deneysel ölçümler wedge faktörlerinin alan boyutu ve derinliğe bağlı olduğunu göstermektedir. 15 ve 300,lik wedge filtreleri için, Co-60, 4-, 6-, ve 15 MV'lik enerjilerde wedge faktörlerinin alan boyutuna bağımlılığı sırasıyla %2.4, %4, %2, %2'dir. Co-60 ve 4MV x-ışmlan için, wedge faktörleri büyük wedge açısı için %5'e kadar değişim göstermektedir. Wedge faktörünün derinlikle değişimi 4 ve 6 MV foton enerjileri için kaim wedge' lerde sırasıyla %7 ve %3'tür. Co-60 ve 4MV X-ışmlan için, referans şartlarda ölçülmüş tek bir wedge faktörünün kullanımı, 45° ve 60°'lik wedge filtrelerinde 15x15 ve daha büyük alanlar için %7 ve %5'e varan hata verilmektedir. Yerleştirilmiş bir wedge ile 6 MV x-ışınlannda, ışın sertleşmesi gözlemlenmektedir. Bu ışın sertleşmesi 15 MV'de azalır ve wedge faktörleri wedge'li huzme giriciliğindeki azalma nedeniyle fantom derinliğiyle azalır. Bu sonuçlardan, büyük derinlik ve 30° den daha büyük wedge açısı ile doz hesaplamalarında, derinlik normalizasyonu RWFD ve alan boyutu normalizasyonu RWFA nü kullanmanın, tedavi planlamasında en iyi yaklaşım olduğu gözükebilir. Ancak, referans alan boyutu ve derinlikteki wedge faktörleri, manuel doz hesaplamalan için alınabilir. Wedge faktörü, elektron bulaşıklığınm etkisi nedeniyle fantomda maksimum doz derinliği yerine referans derinlikte ölçülmelidir. 40
Özet (Çeviri)
7 - SUMMARY The original photon energy spectrum changes due to wedge filter because of scattering of primary photons and attenuation of the heterogen phantom beams. As such it becomes essential to account for the dependence of the wedge factor on depth and field size in clinical dose calculation. In this study, wedge factors have been determined as a function of field size and phantom depth for a Co-60 y-ray and x-ray beams in the range from 4- 15MV containing 15°-60° brass and tungsten wedge filters. Experimental measurements on different wedge filter show that the wedge factors depend on field size and depth. Dependence of the wedge factors on field size is up to 2.4 %, 4%, 2%, 2% for the Co-60, 4-, 6-, and 15-MV energy respectively for 15° and 30° wedge filter. For Co-60 and 4MV x-rays, the wedge factors vary up to 5% for large wedge angle. The change of wedge factor with depth is 7% and 3% respectively for 4 and 6MV photon energies for thick wedges. For Co-60 and 4-MV x-rays, the use of single wedge factor measured in reference conditions introduces error of up to 7% and 5% for 15x15 and larger fields for 45° and 60° wedge filters. With an inserted wedge a beam hardening is observed at 6 MV. This beam hardening decreases at 15 MV and wedge factors decrease with phantom depth. It may appear from these results that the best approach for atreatment planning may be to use depth normalized RWFD and field size normalized RWFA with wedge angle greater than 30° in dose calculations for large depth. However, wedge factors for reference field size and depth could be taken for manually dose calculations instead. Wedge factor should be measured on reference depth instead of the maximum dose depth in phantom due to the influence of contaminating electron in the beam. 41