Biyolojik uyumlu polimer matrix membran sistemlerden ilaç salımı
Drug release behaviour of biocompatible polymer matrix membrane systems
  1. Tez No: 374536
  2. Yazar: SEVİL UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN ASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teofilinin obstruktif akciğer ve astım hastalıklarında bronkodilatör olarak kullanılan, antienflamatuar ve antikanserojen etkisi ile de popüler hale gelmiş bir ilaçtır. Dar terapötik aralığa sahip olduğundan, kullanımı sınırlı doz aralıklarında kalmaktadır. Teofilinin terapötik indeksinin dar olması kontrollü bir şekilde salınmasını avantajlı hale getirmiştir. Bu çalışmada etil selüloz (EC) ile kaplanmış çapraz bağlı poli(vinil alkol)/poli(vinil pirolidon)-teofilin EC-c-(PVA/PVP)-PEG-T matriks membran sistemlerden teofilin salımı incelenmiştir. Çalışmada EC film kaplama kalınlığının, matriks film kalınlığının, PVA/PVP karışım oranının, çaprazbağ ve çaprazbağ sıcaklığının ve plastikleştirici olarak kullanılan poli(etilen glikol)'ün (PEG) ve teofilin salımı üzerine etkileri incelenmiş, ilaç salımının çaprazbağ sıcaklığı ve film kalınlığının artmasıyla azaldığı, PVA/PVP blendindeki PVP oranının azalması ve PEG miktarının artmasıyla arttığı görülmüştür. EC kaplı matriks filmlerden teofilin salımına pH, ilaç derişimi, sıcaklık ve salım sürelerinin de etkileri araştırılarak, ilaç salımının artan ilaç derişimi ve sıcaklık ile arttığı, pH nın artmasıyla azaldığı belirlenmiş, aktarımın terapötik doz aralığında kontrol edilebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theophylline; is a famous drug for its anti-inflammatory and anticarcinogenic effect and it is used for obstructive respiratory disorders and asthma as bronchodilator. Since it has narrow therapeutic range, its usage remains in resticted dose range. This makes the controlled release of theophylline more advantageous. In this study the release of theophylline through ethyl cellulose (EC) coated crosslinked poly(vinyl alcohol)/poly(vinyl pyrrolidone)-theophylline EC-c-(PVA/PVP)-PEG-T matrix membranes was investigated. The effect of the thickness of EC film coating, matrix-film thickness, PVA/PVP ratio, crosslinking and crosslinking temprature was studied as well as the presence of poly(ethylene glycol) (PEG) which was used as a plasticizer. It was determined that the release of theophylline decreased with the increase in film thickness and the increase in the crosslinking temperature increased by the presence of PEG and decreased by the amount of PVP. The effect of pH, drug concentration, temperature and release time on the release of theophylline was also studied. It was determined that the release of theophylline increased by the temperature and drug concentration but decreased with pH; it was also investigated that the release of theophylline could be controlled ın its therapeutics dose range.