Türkiye şehirler arası karayolu taşıt işletim ve birim taşıma maliyetleri
Vehicle operation and unit transportation cost of highways in Turkey
  1. Tez No: 374539
  2. Yazar: MEHMET KAAN BAŞÇUHADAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ulaştırma olanak ve sistem bileşenleri ile ilgili yatırımlar, para, malzeme, işçilik, zaman vb. kaynaklarını tüketen, yüksek maliyetli ve uzun vadelidir. Bu yatırımların belirlenmesi ve gerçekleştirilmesinde her zaman akılcı ve bütünsel bir yaklaşım gerekmektedir. Maliyetler içinde yer alan ve kamu tarafından katlanılan yapım, bakım, onarım ve işletim maliyetlerine ilaveten, özellikle karayolu ulaştırma alt sisteminde kullanıcılar tarafından ayrıca karşılanan taşıt işletim giderleri de bulunmaktadır. Karayolu birim yolcu ve yük taşıma maliyeti içinde yer alan taşıt işletim giderleri; ciddi ölçüde ve dikkate değer bir önem arz etmektedir. Bu çalışma içerisinde taşıt işletim giderleri; akaryakıt, yağ, lastik, bakım, amortisman, personel, zaman, vergi, sigorta, kasko vb. giderler temelinde irdelenmiş olup, araç türlerine ve birim yolcu ve yük taşımalarına göre kullanıcı giderleri belirlenmeye çalışılmıştır. Kamu yatırım ve harcamalarına ilaveten katlanılan taşıt işletme giderleri bütününde karayolu ulaşımı birim yolcu ve yük taşımaları ile araç trafiği maliyetleri belirlenerek değerlendirilmektedir. Yolcu taşımalarında; büyük maliyetten küçüğe doğru taşımalar; otomobil, minibüs ve otomobil olarak, yük taşımalarında ise aynı sırayla, kamyonet, kamyon ve TIR taşıt gruplarında gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Transportation facilities and system components and their related investments consume more resources such as money, material, labor, time etc. Determination and realization of these investments are required to be based on more rational and integrated approaches. Road users are also paid for vehicle operating costs or expenses in addition to costs incurred by the public for the construction, maintenance, repair and operation of highways. Vehicle operating cost is the monetary equivalent of consumed resources to transport passengers and freights. Vehicle operating expenses are considerably and remarkably important on highway passenger and freight transportation costs. In this study, vehicle operating costs are concerned and discussed on the basis of the main vehicle types in terms of the cost of fuel, oil, tires, maintenance, depreciation, personnel, time, tax, insurance, etc. Unit costs of passenger and freight transportation are determined and evaluated by considering total expenditures together with the vehicle operating cost and time cost of passengers, in addition to public investment and expenditures incurred. The costs of unit passenger transportation by automobiles, minibuses and buses have costs in decending order. Similarly for unit freight transportation, residential or light truck, truck and TIR vehicles takes place in the same order.