Niğde yerleşim alanı killi zeminlerin şişme potansiyelinin belirlenmesi ve kireç ile iyileştirilmesi
Determination of the swelling potential of Niğde city clays and stabilization with lime
  1. Tez No: 374549
  2. Yazar: SERKAN AHMET CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Suya kısmen doygun ya da doygun olmayan killi zeminlerde su içeriğinde meydana gelen artışa bağlı olarak zeminde oluşan hacimsel artış“şişme”, bu davranışa sahip killer de“şişen killer”olarak tanımlanmaktadır. Şişen killer çeşitli mühendislik yapılarında önemli hasarlara neden olmaktadır. Yapılarda sonradan oluşacak ekonomik kayıpların önüne geçilebilmesi bakımından şişen killerin tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, şişebilen zemin özelliği taşıdığı düşünülen Niğde ili yerleşim alanının farklı noktalarından alınan killi zeminlerin, şişme potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, inceleme alanının tamamında şişebilen killerin yer aldığı tespit edilmiştir. Tüm killerde düşük plastisite“CL”sınıfına giren kil belirlenmiştir. Alınan numunelerin muhtemel şişme yüzdesi ise % 1,5 ve % 0,5 olarak tespit edilmiştir. Hafif yapılar için risk oluşturabilecek, şişme potansiyeli belirlenen“CL”killere ağırlıkça farklı oranlarda (%1, %3, %5, %7, %9) kireç maddesi katılarak şişme yüzdelerindeki değişim incelenmiştir. Kireç yüzdesinin arttığı durumlarda şişme yüzdesinin önemli ölçüde azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in volume due to the increase in water content of partially saturated or unsaturated clays is called“swelling”and clays that possess this behaviour is named as“swelling clays”. Swelling clays cause considerable damage on various engineering structures. Thus, to prevent future economic losses, it is important to locate the swelling clays and take the necessary measures. In this study, it is aimed to estimate the swelling potential of Niğde region clays, which are thought to have swelling clay properties. In the study area, all the clay from the clay of low plasticity“CL”in the classes is determined clays. The results indicate the presence of swelling clays. The samples, which can be classified as lowplasticity clays“CL”, were found to have percentage of swelling % 1,5 and % 0,5. CL clays which have swelling potential and which are of risk to light structures, the changes in swelling percentage were investigated after the addition of hydrated lime at different percentages by weight (1%, 3%, 5%, 7%,% 9). It was determined that, the swelling percentage decreased significantly when the lime percentage is greater.