Mutfak tasarımında kullanılan yazılımların kullanıcı beklentileri açısından incelenmesi
An investigation of user expectations with computer software for kitchen design
- Tez No: 374550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mutfak tasarımında kullanılan yazılımların kullanıcı beklentileri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; Ankara ve Eskişehir illerinde faaliyet gösteren mutfak mobilya üretimi işletmeleri içerisinden tesadüfî yöntemle seçilen toplam 50 adet işletmedeki tasarımcılara araştırma anketi uygulanmıştır. Anket ile piyasada yaygın kullanımları dikkate alınarak Adeko, Arcon ve Optima Dekor yazılımlarının kullanıcı beklentilerini karşılama düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; yazılımların; tasarım, kütüphane kullanımı, görselleştirme, animasyon, CNC, raporlama ve çıktı aşamalarında kullanıcı beklentilerini karşılama düzeyleri ve yaşanılan sorunlar belirlenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
User expectations in respect to software for kitchen design were aimed to investigate. For this purpose; a survey questionnaire was conducted to a total of 50 designers, were randomly selected from enter prises of kitchen furniture operating in Ankara and Eskişehir. User expectations were investigated by the survey questionnaire in order to meet the levels of software comonly used in Adeko, Arcon and Optima Dekor. Inconclusion, the problems of software in respect to design, library use, visualization, animation, CNC, reporting and out put stage level to meet the expectations of users were determined and suggestions to problems were presented.