Yüksek enerjili Foton hüzmeleri ile meyilli vücud yüzeylerinin ışınlanmasında (0 derece-80 derece) Build-Up eğrilerinin çizilmesi ve derin doz hesabı
  1. Tez No: 37455
  2. Yazar: ŞERMİN BERRİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFETTİN KUTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
53 VI - ÖZET Radyoterapinin amacı tümör içindeki maling hücrelerin hepsini öldürmek veya onların ileri hücre bölünmelerine ve çoğalmalarına tümörün etrafındaki normal dokulara zarar vermeksizin devamlı olarak mani olmaktır. Çeşitli tedavi tekniklerinde çevre doku ve organın tamamiyle koruması mümkün olmamaktadır. Bunlardan biride oblik ışınlamalardır, burada ışının vücut yüzeyine düşüş açısı arttıkça doz buildup derinlimi azalmakta ve yüzey dozu artmaktadır. Işınlama 45º ' den daha büyük açılarda yapılıyorsa yüzeyel bölgeler deki doz artını daha fazla olmaktadır. Bununla beraber} küçük alanlarda oblik ışınlamada yüzey dozu daha fazla artmakta alan büyüdükçe yüzey dozu artışı daha az olmaktadır. Khan ve arkadaşları tarafından önerilen formül kullanılarak oblik ışınlamadaki gerçek doz miktarı yaklaşık olarak hesaplanabilir. Oblik ışınlamaların cilt korumasını azalttığını hatta bası durumlarda ortadan kaldırdığını, görülebilecek akut ve/veya kronik cilt reaksiyonlarını arttırdığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The aim of radiotherapy is to kill all malignant cells in a tumour or to renler them permanently incapable of father cell division and multiplication but without producign excessive damage to the normal tissues surrounding the tumour. In various therapeutical techniques-,, it is not possible to completelly protect the surrounding tissuesani organs. Oblique radiation is one of these techniques, here depth of dose build-up decreases and surface dose increases vihile the fall angle of a radiant on the body surface increases. If radiating t aires place at the angles more than 45º "the dose increase on tha surfacial locations becomes more. Fowever, at small areas the surface dose increases more by oblque radiation, as long as the area becomes greater, the surface dose becomes loss, peal.lose amount may more or less be calculated by using formula which was proposed by Fhan and his colleagues. Uo may say that the oblirue radiations decrease the skin protection, and that even, in some cases it cause it to disappear, and that it increases acute and/or chronic skin reactions which may be seen*