Seramik tasarımında dijital teknolojilerin kullanımı
Use of digital technologies in ceramic design
- Tez No: 681189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BETÜL KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Dijital Teknolojilerin Seramik Tasarımında Kullanımı”başlıklı bu yüksek lisans tezi; seramik tasarımında gelişen dijital teknolojilerin kullanımına odaklanmaktadır. Bu tezde; Seramik sanatı ve tasarımı, gelişen ve değişen teknolojilerin kullanımı ile her zaman güncel olan bir sanat dalı olarak değerlendirilmiştir. Bu teknolojilerin genel olarak seri üretim sektöründe kullanıldığı düşünülse de sanatta yerlerini almışlardır. Dijital teknolojiler, tasarımcıların ve üreticilerin kullanımıyla sınırlı değildir, birçok sanatçı da bu teknolojilerden yararlanmıştır. Sanatta teknoloji bir malzeme olarak kullanılmaktan ziyade bir üsluba dönüşmüş ve bazı sanat dallarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilgisayar destekli 2D ve 3D tasarım yazılımları ve bu yazılım ve programların seramik tasarımında nasıl kullanıldığı örneklerle anlatılmıştır. İkinci bölümde hem yüzey hem de form olarak dijital teknolojileri kullanan uygulamalar değerlendirilmektedir. Bilgisayar destekli üretim kısmında; CNC makinelerinin ve 3 boyutlu yazıcıların seramik üretiminde rolü araştırılmıştır. Üçüncü bölüm, tasarım ve uygulamaya ayrılmıştır. Tasarım için Roma döneminden kalma bir davette verilen yemek menüsü seçilmiştir. Günümüz teknolojisinin imkanlarından yararlanılarak mutfak akımlarına paralel bir masa tasarımı oluşturulmuştur. Tasarlanan bu sofra takımının 3 boyutlu çizimleri ve üretim aşamaları yer alır ve uygulama ile tez sona erer.
Özet (Çeviri)
This master's thesis titled“Use of Digital Technologies in Ceramic Design”; focuses on the use of developing digital technologies in ceramic design. In this thesis; Ceramic art and design has been evaluated as an art branch that is always up-to-date with the use of developing and changing technologies. Although these technologies are generally thought to be used in the mass production industry, they have taken their place in art. Digital technologies are not limited to the use of designers and manufacturers, many artists have also benefited from these technologies. Technology in art has become a style rather than a material, and has become an integral part of some art branches. This study consists of three parts. In the first chapter, computer aided 2D and 3D design software and how these software and programs are used in ceramic design are explained with examples. In the second part, applications using digital technologies in both surface and form are evaluated. In the computer aided production part; The role of CNC machines and 3D printers in ceramic production has been investigated. The third section is devoted to design and implementation. The food menu provided at a Roman-era invitation was chosen for the design. Using the possibilities of today's technology, a table design parallel to the kitchen currents is created. The 3-dimensional drawings and production stages of this designed tableware are included and the thesis ends with the application.