Olimpiyat oyunlarına Türkiye'den ev sahipliği yapacak aday şehrin seçim sürecinin çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Analysis of olympic games host Turkish city candidate selection process with multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 374552
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE ARICAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HAKAN ÇERÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Karar alma süreçleri, olayların hızlı geliştiği, kararların hızlı ve yerinde alınması gerektiği gittikçe karmaşıklaşan bir yapıdadır. Özellikle karar alma mekanizmasının başındaki otoritenin bu yapıyı anlamaları gerekmektedir. Bu çalışmada uluslararası bir organizasyon olan olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak şehir için ülkemizden aday gösterilecek şehrin seçimi için değerlendirme yapılmıştır. Öncelikle bu konuda tecrübe sahibi uzmanlar, akademisyenler ile yapılan görüşmeler sonucu hem alternatiflerimiz olan şehirlerimiz tespit edilmiş hem de alternatiflerin değerlendirilmesinde kullanılacak kriterler belirlenmiştir. Kriterler tespit edildikten sonra sayısal hale getirilebilen ve sayısal hale getirilmesi zor olan kriterler arasındaki dışsal-içsel bağımlılıklar ile geri bildirimlerin çözümlendiği etkin bir karar alma yöntemi olan ASS yöntemi ile ele alınacak problemlerde kullanılan“Super Decision”paket programı yardımı ile kriterlerin ağırlıkları tespit edilmiştir. Alternatifler ile ilgili kriterler kapsamında ulaşılan veriler, bir önceki adımda elde edilen kriter ağırlıkları ile birlikte VIKOR yönteminde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making processes are gradually become complex structure requiring decision making fastly and appropriately. Especially, authority at the head of the decision making mechanism required to understand this structure very well. In this study, an international organization that hosted the Olympic Games to the city from our country to be nominated for selection assessment was made of the city. First of experts and academicians who have experience in this issue interviews with as a result determinated both altenative cities and criterias will be used during analysed alternatives. After determined criterias found out criterias weights with“Super Decision”computer program is used deal with problem about ANP method is efficient one of the decision making solve internal-external dependences and feedback between criterias which can be quantified and difficult quantified. Data obtained in the context of criteria for the selection of the alternative host cities, has been used in the VIKOR method together with criteria weights provided in the former step.