Usulsüz elektrik enerji kullanımını önlemeye yönelik sistem tasarımı ve uygulaması
System design and application aimed at prevention of illegal electricity usage
  1. Tez No: 374553
  2. Yazar: KENAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektrik şebekelerinin bilişim teknolojileri ile entegre edilmesi temeline dayanan akıllı şebeke sistemleri enerjinin üretim, iletim ve dağıtım aşamalarında verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Akıllı şebekelerin önemli bir bileşeni olan akıllı sayaç uygulamalarında da işletmelerin, uzaktan sayaç okuyabilmesi ve faturalandırması gibi rutin işlemlerinin azaltılması ve tüketilen enerjinin kontrolü amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, akıllı şebeke teknikleri ile uzaktan sayaç okuma sistemi ele alınmış ve şebekedeki teknik kayıplar ile usulsüz enerji kullanımlarını anlık olarak tespit edebilen bir yöntem geliştirilmiştir. Türkiye genelinde teknik kayıplar ve usulsüz kullanım dâhil olmak üzere toplam kayıpların %20 seviyesinde olduğu dikkate alınırsa, çalışmada sunulan yöntemin enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve usulsüz enerji kullanımının tespit edilmesi sayesinde ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Owing the integration of the information technologies to the electrical networks, smart grids ensure efficiently use of electrical energy in all steps of a power system like generation, transmission and distribution. Smart electronic meters, which are an important part of smart grid systems, provide some benefits as reading the electrical meters remotely thus decreasing the routine billing processes of utility companies and offering the ability of centralized control for the consumed energy as well. This study deals with remote reading of electrical meters by the help of smart grid technologies and presents an effective method that can accurately analyze the technical loses and illegal energy usage on the grid. By taking into account of total losses on Turkey electrical grid is about 20% including both technical losses and illegal consumption, it is considered that the method presented in this study will make a significant contribution to the national economy by using the energy sources efficiently and determining the illegal consumptions accurately.