Erbiyum katkılı fiber yükselteçlerde optik kazanç kontrolü
The optical gain control of the erbium doped fiber amplifiers
  1. Tez No: 374558
  2. Yazar: GÖKHAN YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Optik haberleşme sistemlerinde optik yükselteçler büyük önem taşımaktadır. Bu yükselteçler içerisinde en yaygın kullanılanı ise erbiyum katkılı fiber yükselteçlerdir (EKFY). Hızla artan kapasite ihtiyaçları nedeniyle bu sistemlerde sadece yüksek kazanç değil aynı zamanda düz kazanç karakteristiği de büyük önem arz etmektedir. Ancak, EKFY'nin kazanç spektrumu düz değildir. Bu durum çıkış sinyal kazanç seviyelerini etkiler ve uzun mesafeli optik iletim sistemlerinde bazı sinyaller alıcıya ulaşamaz. Bu nedenle, iletim mesafesi ve kapasiteyi arttırmak için EKFY kazancının düzleştirilmesi gerekir. Bu tez çalışmasında EKFY'nin bu dezavantajlarını gidermek için optik kazanç kontrolü ile çıkış sinyal kazançlarının düzleştirilmesi sağlanmıştır. Bu amaçla OptiSystem 12.0 yazılımı kullanılarak, C bandı boyunca 3 adet, L bandı boyunca ise 2 adet düzeneğin benzetimi yapılarak kazanç spektrumu optimize edilmiştir. Ayrıca fiber Bragg ızgara (FBI), kazanç düzleştirici filtre (KDF), iki aşamalı sistem, optik geri besleme döngüsü ve yükseltilmiş kendiliğinden yayılma (YKY) yansıtma tekniğinin bu düzenekler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha sonra benzetimi yapılan bu sistemler karşılaştırılarak, her bir sistemin avantajları ve dezavantajları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The optical amplifiers are very important in the ultra long haul fiber optical communication systems. Erbium doped fiber amplifier (EDFA) is the most widely used type in optical amplifier. In consequence of the rapidly increasing capacity needs in these systems, not only high gain but also flat gain characteristics are very important. However, gain spectrum of the EDFA is not flat. This property affects the output signal gain levels and some signal channels lost in the ultra long haul communication systems. For this reason, signal gain must be flattened in the EDFA. In this thesis, the output gain of EDFA is flattened with optical gain control method to eliminate these disadvantages of EDFA. For this purpose, three C band EDFA and two L band EDFA configurations are simulated in the OptiSystem 12.0 optical software and gain spectrum of the EDFA is optimized. The effects of the fiber Bragg grating (FBG), gain flattening filter (GFF), two stage system, optical feedback loop, and amplified spontaneous emission (ASE) reflection technique are analyzed in these configurations. After, all configurations are compared and determined the advantages and the disadvantages of these configurations.