Ankara ili meşe ormanlarındaki lepidopter türlerinin tespiti
The lepidoptera fauna living in quercus forest in Ankara
- Tez No: 374559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde Ankara İli civarındaki meşe ormanlarından lepidoptera takımına ait larva örnekleri toplanarak meşe de beslenen lepidopter türleri araştırılmış ve incelenmiştir. Çalışma 2013-2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Şereflikoçhisar, Kızılcahamam, Güdül, Kazan ve Beypazarı ilçelerinde ki meşe ağaçlarından toplanan toplam 190 larva laboratuvar ortamında beslenmiş ve 14 familyaya ait 23'ü tür düzeyinde, 2'si cins düzeyinde toplam 25 takson tespit edilmiştir. Anacampsis timidella (Wocke, 1887), Eupithecia dodoneata Guenée, [1858], Operophtera brumata (Linnaeus, 1758) ve Conobathra tumidana ([Denis & Schiffermüller],1775) Ankara için; Diurnea lipsiella ([Denis & Schiffermüller], 1775) ise Türkiye faunası için yeni kayıttır. Yapılan çalışma sonucunda Geometridae familyası % 28 (7 tür) ile meşede beslenen tür sayısı bakımından en yüksek familya olarak belirlenmiştir. Bu çalışma türlerin gelişim dönemlerinin incelendiği ilk kapsamlı çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, larval samples belonging to lepidoptera ordo collected from the oak forest nearby Ankara Province; so lepitopteran species that fed on oak trees was researched and analyzed. The study was made between the years 2013-2014. Totally 190 larvae collected from the oak trees in districts of Şereflikoçhisar, Kızılcahamam, Kazan and Beypazarı, the larvas fed in the laboratory medium and totally 25 taxon, 23 species and 2 genera, belonging to 14 families were identified. Anacampsis timidella (Wocke, 1887), Eupithecia dodoneata Guenée, [1858], Operophtera brumata (Linnaeus, 1758) and Conobathra tumidana ([Denis & Schiffermüller],1775) from Ankara represent a new province record; Diurnea lipsiella ([Denis & Schiffermüller], 1775) is new record for Turkish fauna. As a result of study, Geometridae family with 28% (7 specie) has been identified as highest family in terms of the number of species that feed on oak. This study is the first comprehensive study examining on the developmental period of identified species.