Atık su arıtma tesislerinden izole edilen gram negatif bakterilerin ağır metal ve antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal and antibiotic resistance to gram negative bacteria isolated from waste water treatment plants
- Tez No: 374573
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmada, Batı Adana (evsel) ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (endüstriyel) Atık Su Arıtma Tesis'lerinden alınan su örneklerinden izole edilen gram negatif bakterilerin antibiyotik ve ağır metal dirençliliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam 285 gram negatif bakteri izole edilmiş ve Vitek-II Kompakt Sistem ile tanımlanmıştır. İzolatların 16 antibiyotik ve 4 ağır metale karşı dirençlilikleri test edilmiştir. Evsel atık su arıtma tesisinden izole edilen izolatlar %67 penisiline (P), %49 sefazoline (CZ) karşı en yüksek direnci gösterdikleri tespit edilmiştir. Endüstriyel atık su arıtma tesisinden izole edilen izolatlar en yüksek %67 penisiline (P), %58 sefazoline (CZ) karşı direnç gösterdikleri tespit edilmiştir. Evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesislerinden izole edilen izolatların ÇAD indeksleri sırasıyla 0.063 ile 0.69 ve 0,063 ile 0,56 olarak tespit edilmiştir. Evsel atık su arıtma tesisinden izole edilen toplam izolatların 85 (%47) tanesinin, endüstriyel atık su arıtma tesisinden izole edilen izolatların 49 (%47) tanesinin ÇAD indeksi 0,2'nin üzerindedir. Toplam 285 bakterinin Ni+2, Cu+2, Cd+2 ve Cr+3 ağır metallerine sırasıyla dirençlilikleri %58, %48, %40 ve % 36 (Cu+2>Ni+2>Cd+2>Cr+3) olarak tespit edilmiştir. Antibiyotik ve ağır metal dirençliliklerinin dendrogram analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the evaluation of resistance patterns of gram-negative bacteria in wastewater treatment plants (WWTP). Investigations have been done on water samples taken from domestic (Batı Adana) and industrial (Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi) WWTPs in Adana. A total of 285 Gram-negative bacteria isolated and identified by Vitek-II Compact System. These isolations were tested according to their resistance to 16 different antibiotics and 4 different heavy metals. Among the antimicrobial agents tested in domestic WWTP, the highest resistance rate was found against Penicillin (P) by 67%,Cefazoline (CZ) by 49%. On the other hand industrial WWTP testing show that the highest resistance rate similarly to the domestic testing against Penicillin (P) with the rate of 67%, Cefazoline (CZ) 58%. Multiple antibiotic resistance (MAR) indexes ranged for domestic and industrial WWTP respectively, from 0.063 to 0.69 and from 0,063 to 0,56. The number of bacteria isolated from domestic WWTP with MAR index over 0.2 was 85 (47%), and for industrial WWTP this number was 49 (47%). Out of the collection of 285 bacteria, the analyzed resistance rate against the investigated heavy metals were as it follows; Cu+2 (58%), Ni+2 (48%), Cd+2 (40%) and Cr+3 (36%). Antibiotic and heavy metal resistances were analyzed by a dendrogram.