Kadirli ilçesinde turp üretim ve pazarlama yapısı
Radish production and marketing structure in the Kadirli district
  1. Tez No: 374574
  2. Yazar: EMİNE KOKAÇYA DUVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Türkiye turp üretiminin yaklaşık %75'ini oluşturan Kadirli İlçesinin turp üretim potansiyelinin değerlendirilebilmesi için turpun üretim ve pazarlama yapısı incelenmiştir. Çalışmanın ana materyalini, turp üretimi ve pazarlamasında faaliyet gösteren üretici ve tüccarlarla yapılan anketlerden elde edilen birincil veriler oluşturmuştur. Araştırma sonucunda turp üretim ve pazarlama yapısına yönelik arzın fazla, işleme tesislerinin yetersiz, nakliye ve ambalaj maliyetinin yüksek olduğu; işgücü temininde zorluk yaşandığı; pazar saydamlığının ve üreticilerin pazar gücünün yetersiz, pazarlama marjının yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma yılında var olan ve gelecek yıllarda da artması beklenen arz fazlasının pazarda etkin olarak değerlendirilebilmesi için pazarlama organizasyonundaki sorunların çözülmesi, dış (hedef) pazarların belirlenerek pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve markalaşma çalışmalarına hız kazandırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production and marketing structure of radish are investigated for to evaluate the potential of radish production of Kadirli, the city which holds the %75 of Turkey's production. This work is based on the primary data which is acquired from the surveys applied to the producers and merchants who are active at radish production and radish marketing. As a result of the research, it is identified that radish production is more than demand, transportation and packing costs are high, processing facilities are insufficient; there are difficulties in finding labor force, market transparency and marketing power of producers are inadequate and the marketing margin is high. In order to effectively utilize the excess supply, which is existed in this research's age and which is expected to increase in future years, it is necessary to solve the problems inside the marketing organization, to create marketing strategies with defining (target) foreign markets and to accelerate the branding operations.