Elma (Malus communis L.) ağaçlarındaki gal oluşumunun fizyolojik ve morfolojik parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect on physiological and morphological parameters of gall formation on apple (Malus communis L.) trees
- Tez No: 374588
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA DÜZENLİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada elma ağaçlarında meydana gelen gal oluşumlarının fizyolojik ve morfolojik parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır. Elma ağaçlarında gal bulunduran yapraklardan gal oluşumunun çeşitli aşamalarında alınan örnekler incelenmiştir. Sağlıklı (kontrol ) yapraklar ile gal oluşumunun başlangıç evresi, galin yaprakta ilerlemeye başladığı evre ve yaprağın tam gal halini aldığı evrede; yaprakta stoma dağılımı, klorofil ve karotenoid konsantrasyonu, çözünür karbonhidrat konsantrasyonu, toplam aminoasit konsantrasyonu, prolin konsantrasyonu, bitkisel hormonlardan bazılarının tespiti (absisik asit, gibberellik asit, indolo-3- asetik asit), oransal su içeriği ve –SH grupları konsantrasyonu gibi parametreler üzerindeki değişimler saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre galin oluşum evrelerinde; oransal su miktarı, prolin konsantrasyonu, –SH grupları konsantrasyonu, çözünür karbonhidrat konsantrasyonu ve bitkisel hormon (ABA, GA3 ve IAA) konsantrasyonu bakımından sağlıklı (kontrol grubu) yapraklara oranla daha yüksek bulunmuş ve toplam aminoasit konsantrasyonu, klorofil, karotenoid konsantrasyonu ve stoma sayısının kontrol gruba göre azaldığı saptanmıştır. Gal oluşumunun elma yapraklarında strese sebep olduğu bu nedenle analiz değerlerinin farklılaştığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of gall formations on physiological and morphological parameters on apple (Malus communis L.) trees was investigated. The samples at various stages of gall formation from gall formed leaves of apple tree was examined.In the healthy (control) leaves and leaves on the gall beginning stage, stage of gall starts moving on leaf and stage of leaf becomes complete sheet gal, changes in parameters such as stomata distribution, chlorophyll and carotenoid concentration, soluble carbohydrate concentration, the total amount of amino acids, the proline concentration, some plant hormones (abscisic acid, gibberellik acid, ındolo-3-acetic acid), relative water content and –SH groups concentration were determined. According to the investigation results, it is observed that the relative water content, proline concentration, –SH groups concentration, plant hormones, and the soluble sugar concentration parameters were higher than the healthy (control group) leaves while the total amino acid concentration chlorophyll and carotenoid concentration and the number of stomata were lower than compared with control group in the gall formation stages. The gall formation cause stress, so the analysis results were different than control group in apple leaves.