Yazlık kabaklarda (Cucurbita pepo L.) morfolojik ve moleküler yöntemlerle heterotik grupların tespit edilmesi ile verim, erkencilik ve meyve özelliklerinde heterozis
Determination of heterotic groups via morphological and molecular methods in summer squash (Cucurbita pepo L.) and heterosis in yield, earliness and fruit characteristics
- Tez No: 374589
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Bu çalışma 2012-2013 yıllarında ABKAİM çalışma alanlarında yürütülmüştür. Yazlık kabaklarda 2012 yılında morfolojik ve moleküler karakterizasyon çalışmaları yapılmış, heterotik gruplar oluşturulmuştur. 2013 yılında ilkbahar ve sonbahar yetiştiricilik dönemlerinde olmak üzere iki dönem halinde açık arazide ve örtüaltında heterotik gruplardan oluşturulan melezlerin heterozis durumlarına bakılmıştır. Denemelerde melezlerde ve hatlarda tohum ekiminden itibaren fide ölçümleri, bitki ölçümleri, erkek ve dişi çiçeklerde çiçeklenme zamanları, verim ölçümleri, meyve ölçümleri ve heterozis hesaplamaları yapılmıştır. Fide ölçümlerinde genelde pozitif heterozis görülmüştür. Ancak hipokotil uzunluğunda negatif heterozis belirlenmiştir. Bitki ölçümlerinin tamamında pozitif heterozis görülmüştür. Dişi ve erkek çiçek açma tarihlerinde genelde negatif heterozis görülmüştür. Erkenci ve toplam verimde oldukça yüksek pozitif heterozis belirlenmiştir. Erkenci verimde heterozis ortalamaları % 21.83 ile % 663.14 oranı arasında değişim göstermiştir. Toplam verimde ise heterozis ortalamaları % 27.96 ile % 220.46 arasında değişmiştir. Meyve ölçümlerinin genelinde pozitif heterozis görülmüştür. Meyve çiçek izi büyüklüğünde ise negatif heterozis tespit edilmiştir. Sonuç olarak; morfolojik ve moleküler karakterizasyon yöntemlerini kullanarak heterotik grupların oluşturulabileceği ve özellikle erkenci ve toplam verimde yüksek heterozis elde edilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Directorate of AHRS' production areas in 2012-2013 production periods. Morphological and molecular characterization works were done in summer squash and heterotic groups were generated in 2012. Heterotic group characteristics were analyzed including in two periods, heterosis of hybrids in the open field and greenhouse in spring and autumn cultivation period in 2013. In trials, seedlings and plant measurements, the time of flowering of male and female flowers, yield trials, fruit measurements and heterosis were calculated beginning from seeding of hybrids and lines. Generally, positive heterosis was shown in seedling parameters. However, negative heterosis in hypocotyl length vere determined. Positive heterosis was occurred in all plant measurements. Male and female flowering dates generally was seen negative heterosis. Fairly high positive heterosis was determined in early and total yield. Average of early yield heterosis ranged between 21.83 % and 663.14 %. Total yield heterosis ranged between from 27.96 % to 220.46 %. The positive heterosis was observed generally in all fruit measurements. Negative heterosis was determined on the fruit flower trace size. As s result; using morphological and molecular characterization methods that can be provided to heterotic groups, high positive heterosis was determined especially in the early and total yield per plant.