Farklı yemleme sistemlerinin süt sığırlarında süt verimi ve süt kompozisyonuna etkileri
The effects of different feeding system on milk production and milk composition in dairy cows
- Tez No: 374590
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Çalışmada benzer laktasyon,süt verimi ve benzer canlı ağırlığa sahip 32 baş sağmal inek kullanılmıştır. Hayvanlar 8 başlık 4 gruba ayrılmışlar ve gruplardan ilki serbest tam karışım yem (TMR) ile yemlenmiş, ikincisi kaba yem ve kesif yem kısıtlı ve ayrı, kaba yem 2 öğünde ve kesif yem 4 öğünde verilmiş, üçüncü gruptaki hayvanlara ise kısmi TMR (kesif yemin yarısı kaba yeme karıştırılmış) kısıtlı ve 2 öğünde, kalan kesif yem ise yine 2 öğünde verilmiştir. Son grup ise kaba ve kesif yemleri ayrı ve kısıtlı, hem kaba yemi, hemde kesif yemi 2 öğünde almışlardır. Rasyonda kaba yem olarak yonca kuru otu ve mısır silajı kulanılmı ve kaba kesif yem oranı 43/57 olarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different feeding systems on milk production and milk composition in dairy cows. 32 dairy cows having similar lactation, DIM, live body weight and milk production were divided into four groups. First group received total mixed ration(TMR) ad libitum, second group received roughage and concentrate limited and separately, but roughage was offered in two meals and concentrate was offered in four meals, third group fed with partial TMR which included half of the concentrate in roughage part of the diet and remained concentrate was offered in two meals, and the last group were fed on roughage and concentrate separately and both of them were offered limited and in two meals. The TMR formulated about 57/43 concentrate roughage ratio. Alfalfa hay and corn silage were used as roughage.