Adana ve çevresinden selekte edilen dikenli incirlerin (Opuntia ficus–indica (L.) Mill.) fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri ile moleküler yapısının belirlenmesi
Determination of phenological, morphological, pomological characteristics and molecular structure of cactus pears (Opuntia ficus–indica (L.) selected from Adana and its surrounding
  1. Tez No: 374591
  2. Yazar: MEHMET TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada 2012 yılında Adana ve çevresinden seleksiyonu yapılan 31 dikenli incir genotipi kullanılmıştır. Genotiplerin fenolojik dönemleri ve pomolojik özellikleri belirlenmiştir. Aynı zamanda morfolojik ve moleküler karakterizasyonları yapılmıştır. Tomurcuk oluşumu mart sonundan nisan ayı ortasına kadar devam etmiştir. Tam çiçeklenme mayıs – haziran aylarında olurken meyvelerde olgunlaşma Ağustos ayının ilk haftası başlamıştır. Pomolojik analizlerde 10 meyve özelliği incelenmiş ve verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. Genotiplerin meyvelerinin ortalama ağırlığı 80 g, meyve başına düşen ortalama çekirdek sayısı 240 tır. Genotiplerin değerlendirilmesinde tartılı derecelendirme yöntemi kullanılmıştır ve 01 Op 19 genotipi en yüksek puanı almıştır. Morfolojik karakterizasyon UPOV deskriptöründe yer alan 25 özellik kullanılarak yapılmış ve Ward's metoduna göre genotipler kümelenmiştir. Kümeleme analizinde 29 genotip % 90 düzeyinde benzerlik göstererek 5 ana grup oluştururken, genotiplerin ikisi ayrı bir grup oluşturarak diğerlerinden ayrılmıştır. Moleküler karakterizasyonda 50 RAPD primeri kullanılmıştır. Toplamda 178'u polimorfik, 70'u monomorfik olmak üzere 248 band elde edilmiş ve polimorfizm oranı % 71.77 olmuştur. Sonuç olarak; 01 Op 04 – 01 Op 13, 01 Op 27 – 01 Op 34, 01 Op 06 – 01 Op 30 genotiplerin birbirilerine en yakın genotip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study conducted on 31 cactus pear genotypes selected from Adana province and its surround in 2012. Phenological stages, pomological characteristics of genotypes were determined. The genotypes also morphologically and genetically characterized. Bud formation started from end of the March till mid-April and reached to full bloom stages during May and Jun. Beginning of fruit ripening defined in first week of the August. Pomological analysis was done using 10 fruit characteristics and data were evaluated statistically. Mean fruit weight was 80 g, mean seed number per fruit was 240. Genotypes evaluated using weighted ranking method was used and 01 Op 19 ranked the highest score. Morphological characterization was carried out according to the UPOV guidelines for cactus pear and xoconostles. 25 traits was used in order to carry out a cluster analysis based on the Euclidian distance and the Ward's method. 29 genotypes formed 5 groups of which similarity level is 90% and two genotypes defined as an independent group. Molecular characterization was conducted using 50 RAPD primers. Totally 248 bands were defined, 178 of them were polymorphic and 70 of them were monomorphic. Polymorphism rate was 71.77 %. 01 Op 04 – 01 Op 13, 01 Op 27 – 01 Op 34, 01 Op 06 – 01 Op 30 genotypes were closest genotypes to each other.