Adana Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ) iş güvenliği uygulamaları ve risk değerlendirmesi
Adana Water and Sewerage Administration (ASKI) occupational safety applications and risk assessment
- Tez No: 374597
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yapılan tez kapsamında, Adana Su ve Kanalizasyon İşleri (ASKİ)'nde yapılan kanalizasyon bakım ve onarım çalışmaları sırasında uygulanan iş güvenliği çalışmaları incelenmiştir. L tipi matriks risk analiz yöntemi, risk değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Olası kaza, ramak kala olayların sebepleri belirlenmeye çalışılmıştır. L tipi matriks yöntemi ile yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen tehlike ve riskler için kontrol önlemleri ile risk seviyelerinin kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için gerekli önlemler belirlenmiştir. Ayrıca, acil durum planları, yapılan eğitimler tatbikatlar gözden geçirilmiş uygulamaların yeterliliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, occupational safety practices used by Adana Water and Sewerage Administration (ASKİ) during maintenance and repair works of sewerage systems was investigated. L-type matrix risk analysis method was used for the evaluation of risk cause of possible accidents and near miss events were tried to be determined. As a result of using L-type matrix risk evaluation method for hazards and risks necessary precautions were determined in order to decrease the risk to the acceptable level using all necessary control measures. Additionally, all emergency plans, education activities and emergency exercises has been reviewed and adequacy at the practices were also evaluated.