Linter selülozun ağartılması ve temizlik kağıdı üretiminde kullanılması
Bleaching of linter cellulose and evaluation in production of tissue papers
- Tez No: 374619
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Pamuk linteri ya da linter selülozu, pamuk bitkisinden elde edilen tohum lifleridir. Pamuk tohumunun yağ yapımında kullanılabilmesi için pamuk linterlerinin özel kesme metodları ile tohumdan ayrıştırılması gerekir. Özel kesme metodları sonrasında tohumdan ayrıştırılan liflerden birinci ve ikinci kesim linterler elde edilmektedir. Bu çalışmada, birinci ve ikinci kesim linterler ile birlikte kısa ve uzun lifli ağartılmış odun hamur karışımları kullanılmıştır. Linter selülozların ağartılması gerçekleştirilmiş ve temizlik kağıdı üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada linter selüloza 9 adet sodyum hipoklorit (NaClO) ağartma işlemi uygulanmıştır. Elde edilen hamurlardan deneme kağıtları üretilmiş ve optik özellikleri belirlenmiştir. En iyi optik özelliklere sahip hamurlar %12 NaClO (1, 2, 3 nolu deneme hamurları) ağartmasından elde edilmiştir. Bu hamurlar odun lifi ile belirli oranlarda karıştırılarak deneme kağıtları üretilmiş, optik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, ekonomiklik, fiziksel ve optik özellikler dikkate alındığında optimal özelliklerdeki hamur 1 nolu denemeden (12 NaClO, %8 konsantrasyon, 60 oC sıcaklık ve 60 dk) elde edilmiştir. Linter selülozu ve odun lifi karışımlarında en iyi değer 1 nolu karışımdan (%90 odun lifi + %10 linter selülozu) elde edilmiş olup optik özelliklerden beyazlık değeri 70.21, parlaklık değeri 68.18, sarılık değeri ise 3.85'tir. Fiziksel özelliklerden kalınlık 104µ , kuru boy-en mukavemeti 1159.34 m, su emme süresi 2.21 sn, su tutma kapasitesi (COBB30) 271.80'dir. Linter oranının artmasına bağlı olarak optik özelliklerden beyazlık ve parlaklık değerleri azalmakta, sarılık değerleri artmaktadır. Fiziksel özelliklerden kalınlık ve su tutma kapasitesi değerleri artarken, kuru boy-en mukavemeti ve su emme süresi değerleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Linter celluloses (LS) are seed fibers that are obtained from cotton. In order to be used in oil production, cotton seed must be separated from its seed by special cutting methods. After special cotton methods are applied first and second cut linters are obtained from separated fibers. In this study, first and second cut LS were used together with bleached softwood and hardwood pulps. LS were bleached and its usability in tissue paper production was investigated. In this study, 9 sodium hypochlorite (NaClO) bleaching was applied to LS. Test papers were produced from obtained pulps and their optical properties were determined. Pulps with the best optical properties were obtained from %12 NaClO (no. 1, 2, 3 test pulps) bleaching. These pulps were mixed with wood fibers in determined proportions to produce test papers and optical and physical properties were determined. As a result, when economical, physical and optical properties are taken into account, pulp with optimal properties was obtained from number one (12 NaClO, %8 concentration, 60 oC and 60 minutes). The best result was obtained from mixture number one (90% wood fiber + 10% LS); and its whiteness, brightness and yellowness were 70.21, 68.18 and 3.85, respectively. Its thickness 104µ, breaking length water absorption rate and water absorptiveness were 1159.34 meters, 2.21 seconds, (COBB30) 271.80, respectively. Depending on decrease in linter rate, whiteness and brightness values increase while yellowness values decrease. While thickness and water absorptiveness decrease, machine and cross direction tensile and water absorption rate values increase.