Farklı harman ve farklı cer şeritlerinden üretilen open end rotor ipliklerinin kalite parametrelerine etki eden faktörlerin incelenmesı
Produced from a blend of different and distinct sliver of öpen end rotor spinning investigation of the factors affecting quality parameters
- Tez No: 374620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Open-End rotorlu iplik eğirmeciliğinin tekniği, beslenen lif tutamını (şerit) açma silindiri ile tek lif haline gelecek şekilde açtıktan sonra lifleri tekrar toparlayıp ucu açık olan ipliğe tutturulup büküm verilmesidir. Bilinen Open-End iplik üretim sisteminde her bir rotora bir şerit beslemesi yapılmaktadır. Var olan sistemle tek katlı Open End iplik eldesi sağlanmaktadır. Tek katlı iplik formunda üretilen mamul; düşük mukavemetli, düzgünsüzlüğü yüksek ve sınırlı kullanım alanı gibi olumsuzlukları ihtiva etmektedir. Bu çalışmada farklı elyaf çeşitleri ve farklı numarada (Ne) şeritlerden Open-End iplik makinasında iplik elde edilmesi ve bu ipliklerin kalite değerlerinin karşılaştırılmasının amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In open-end spinning technique, the sliver fed via feeding tube is previously opened-up. The fibers obtained from the sliver are recollected again and twisted by being binded to open-ended yarn. In conventional open-end spinning systems, each rotor is fed by individual sliver. Hence, ply yarns are obtained by current systems. Unfortunately, ply yarns have low strength, high unevenness and thereby they are suitable to be used in demands for low mechanical strength and average physical properties, in other word, they are addressed to be used in limited areas. It's aimed that in this study getting fiber from different fibre types and different numbers (Ne) bands by Open-End fiber machine and comparising their quality values.