Ring ve open-end iplik üretim sistemlerinde üretim planlaması için doğrusal programlama yaklaşımı ve endüstriyel uygulaması
Linear programming approach of production planning for ring and open-end spinning systems and industrial application
  1. Tez No: 95631
  2. Yazar: EMEL CEYHUN SABIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDEM KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
öz DOKTORA TEZİ RİNG VE OPEN-END İPLİK ÜRETİM SİSTEMLERİNDE ÜRETİM PLANLAMASI İÇİN DOĞRUSAL PROGRAMLAMA YAKLAŞIMI VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMASI Emel Ceyhun SABIR ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Erdem KOÇ Yü: 2000, Sayfa: 209 Jüri : Prof. Dr. Erdem KOÇ Prof. Dr. Ali İhsan SÖNMEZ Yrd. Doç. Dr. Rızvan EROL İplik sektörü, tekstil sektörünün bir alt koludur. İplik işletmelerinde, birçok iplik tipi üretilebilmekte ve her tipte farklı iplik materyalleri kullanılabilmektedir. İplik üretim hattı birçok prosesten oluşur. Konvansiyonel bir sistemde bu birimler harman-hallaç, tarak, penye, cer I ve cer II, fitil ve vater bölümleri şeklindedir. Bir iplik işletmesinde, hammadde, makine ve işgücü gibi kısıtlı kaynakların en verimli şekilde kullanılabilmesi ve bu kaynaklarla maksimum kan sağlayacak optimum iplik üretiminin belirlenebilmesi için üretim planlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada; bahsedilen kısıtlı kaynaklara ait maliyet faktörleri de değerlendirilerek, iplik işletmesinde üretim planlaması probleminin matematiksel modeli lineer programlama yaklaşımı ile kurulmuştur. Seçilen bir iplik işletmesi için model çözülmüş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : İplik eğirme sistemleri, üretim planlaması lineer programlama. XCYÛKBKÖĞRntMKUKUİ4 DGHOMUİASVON MUKttt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS A LINEAR PROGRAMMING APPROACH FOR PRODUCTION PLANNING IN RING AND OPEN-END YARN SPINNING SYSTEMS AND ITS INDUSTRIAL APPLICATION Emel Ceyhun SABIR DEPARTMENT OF INDUSTRIAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Erdem KOÇ Year: 2000, Page: 209 Jury : Prof. Dr. Erdem KOÇ Prof. Dr. Ali îhsan SÖNMEZ Yrd. Doç. Dr. Rızvan EROL Spinning is a production area within textile sector. In a spinning mill, many types of yarns are produced using different raw materials. Spinning process consists of a number of processes, which are blending-opening-cleaning, carding, drawing I, drawing n, roving and ring. In a typical spinning mill, production planning attempts to determine the optimum yarn production quantities that maximise the total profit with limited resources of raw material, machinery and labour. In this thesis, a linear mathematical programming model is developed to solve the production planning problem faced in spinning mills considering the relevant production costs. The developed model is applied on an existing spinning mill and the results obtained are discussed. Key Words : Yarn spinning systems, production planning, linear programming. n