Bacterial uropathogens from patient with urinary tract infections and their antibiotic susceptibility patterns in Kalar city, North of Iraq
Kuzey Irak'ın Kalar şehrinde üriner sistem enfeksiyonlu hastalardan izole edilen bakteriyal üropatojenler ve antibiyotik duyarlılıkları
  1. Tez No: 374629
  2. Yazar: ALI JALAK MUHIALDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu toplumda en yaygın görülen bakteriyel enfeksiyonlardandır. Bu çalışmanın amacı,Ocak-Ağustos 2014 tarihlerinde Kuzey Irak'ta bulunan Kalar General Hospital'de bulunan İYE klinik-şüpheli hastalardan toplanan 500 idrar örneğinde; hastalığın etiyolojik ajanlarle ile izole üropatojenlerin antibiyotik direncini belirlemektir. Bakteriyal üropatojenler standart bakteriyolojik metotlar kullanılarak izole edilmiştir. Antimikrobiyal duyarlılık testleri ise Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde hastalardaönemli oranda (%69,8) üropatojen görüldü. En sık izole edilen patojenler Escherichia coli (32.95%) idi, diğer bakteriler ise sırası ile; Staphylococcus aureus (18.34%), Staphylococcus epidermidis (8.31%), Klebsiella pneumonia (6.3%), Pseudomonas aeruginosa (5.73%), Proteus mirabilis (3.72%), Serratia marcescens (3.16%), Providencia stuartii (2.86%), Staphylococcus haemolyticus (2.58%), Staphylococcus saprophyticus (2.29%), Enterobacter aerogenes (1.72%), Klebsiella oxytoca (1.43%), Citrobacter koseri (1.43%), Morganella morganii (1.15%), Enterobacter cloacae (1.15%), Enterococcus faecalis (1.15%), Proteus vulgaris(0.86%), Acinetobacter lwoffii (0.86%), Serratia fonticola (0.86%), Streptococcus agalactiae (0.86%), Citrobacter freundii (0.57%), Sphingomonas paucimobilis (0.57%), Kocuria kristinae (0.57%), Providencia rettgerii (0.29%) ve Salmonella typhimurium (0.29%) şeklinde idi. En etkili antibiyotikler, siprofloksasin ve norfloksasin iken sefotaksim düşük derecede duyarlı ve diğer antibiyotikler orta dirençli idi edildi.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection is the most common bacterial infections in community practice. The aim of this study was to identify the etiologic agents and antibiotic resistance pattern of the uropathogens isolated from patients attending Kalar General Hospital in Kalar city from January to August 2014. Total of 500 urine specimens were collected from patients clinically suspected cases of UTIs. The bacterial uropathogens were isolated by standard microbiologic methods and antimicrobial susceptibility testing were detected by the Kirby-Bauer disk diffusion method. The results showed significant bacterial uropathogens were detected from (69.8%) of the total patient. The most common pathogens isolated were Escherichia coli (32.95%) while other bacteria were Staphylococcus aureus (18.34%), Staphylococcus epidermidis (8.31%), Klebsiella pneumonia (6.3%), Pseudomonas aeruginosa (5.73%), Proteus mirabilis (3.72%), Serratia marcescens (3.16%), Providencia stuartii (2.86%), Staphylococcus haemolyticus (2.58%), Staphylococcus saprophyticus (2.29%), Enterobacter aerogenes (1.72%), Klebsiella oxytoca (1.43%), Citrobacter koseri (1.43%), Morganella morganii (1.15%), Enterobacter cloacae (1.15%), Enterococcus faecalis (1.15%), Proteus vulgaris (0.86%), Acinetobacter lwoffii (0.86%), Serratia fonticola (0.86%), Streptococcus agalactiae (0.86%), Citrobacter freundii (0.57%), Sphingomonas paucimobilis (0.57%), Kocuria kristinae (0.57%), Providencia rettgerii (0.29%) and Salmonella typhimurium (0.29%). The effective antimicrobial agents ciprofloxacin and norfloxacin, were followed by lower degree of cefotaxime, while others were from moderate to resistant.