İdrarda bulunan üromodulinin (TAMM-horsfall proteini) escherichia coli, klebsiella pneumoniae, pseudomonas aeruginosa, enterococcus faecalis ve candida albicans üzerine olan etkisinin irdelenmesi
Examination of the effect of uromodulin (TAMM-horsfall protein) in urine on escheri̇chia coli, klebsiella pneumoniae, pseudomonas aeruginosa, enterococcus faecalis and candida albicans
- Tez No: 808712
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Üriner sistem enfeksiyonları (ÜSE), tüm dünyada her yıl 150 milyon kişiyi etkileyen en yaygın bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. ÜSE geçirilmesine en sık neden olan mikroorganizma üropatojenik Escherichia coli (UPEC)'dir. Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeroginosa, Enterococcus faecalis, Candida albicans gibi mikroorganizmalar da etken olarak görülmektedir. Üromodulin (UMOD) üriner sistemin doğal bağışıklık mekanizmalarında görev aldığı bilinen idrardaki en bol proteindir. Bu çalışmanın amacı, idrardaki üromodulinin (UMOD) ÜSE oluşmasını önleyen veya tedavisine katkı sağlayan bir molekül olduğunu gösterip gelecekte bu molekülün bu tür enfeksiyonlarda destek amacıyla kullanılabilirliğini göstermektir. Çalışmaya 22 ila 72 yaş aralığında, 18 kadın 17 erkek olmak üzere toplam 35 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Her bir sağlıklı gönüllünün ayrı ayrı idrar örneklerine, kob/ml cinsinden miktarları bilinen ve en sık ÜSE etkenleri olan yukarıda sayılan mikroorganizmalar ekilerek 24 saat inkübasyondan sonra kob/ml cinsinden miktarları ölçüldü. Daha sonra mikroorganizma ekilmiş ve ekilmemiş idrar numunelerindeki UMOD miktarları ölçülerek; bu mikroorganizmaların idrardan uzaklaştırılmasının sağlanması veya üremelerinin durdurulması konusunda, idrardaki UMOD seviyelerinin nasıl bir etki sağladığı ve bu mikroorganizmaların UMOD düzeyini nasıl etkilediği gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXAMINATION OF THE EFFECT OF UROMODULIN (TAMM-HORSFALL PROTEIN) IN URINE ON ESCHERİCHIA COLI, KLEBSIELLA PNEUMONIAE, PSEUDOMONAS AERUGINOSA, ENTEROCOCCUS FAECALIS AND CANDIDA ALBICANS Urinary tract infections (UTIs) are one of the most common bacterial infections, affecting 150 million people worldwide each year. The most common microorganism causing UTI is uropathogenic Escherichia coli (UPEC). Microorganisms such as Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeroginosa, Enterococcus faecalis and Candida albicans are also seen as causative agents. Uromodulin (UMOD) is the most abundant protein in the urine, known to be involved in the innate immune mechanisms of the urinary system. The aim of this study is to show that uromodulin in the urine is a molecule that prevents the formation of UTI or contributes to its treatment, and to show that this molecule can be used as a support in such infections in the future. A total of 35 healthy volunteers, 18 female and 17 male, aged between 22 and 72 years were included in the study. The above-mentioned microorganisms, which are known to be the most common UTI agents and whose amounts are known in cfu/ml, were inoculated into individual urine samples of each healthy volunteer and their amounts were measured in cfu/ml after 24 hours of incubation. Then, by measuring the amount of UMOD in the urine samples cultivated and uncultivated microorganisms; It has been shown how the UMOD levels in the urine have an effect on removing these microorganisms from the urine or stopping their reproduction, and how these microorganisms affect the UMOD level.