Yem fabrikalarında çalışma ortamı fiziksel faktörlerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of physical factors in working environment of feed mills
- Tez No: 374628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de yaklaşık olarak 500 yem fabrikası aktif olarak üretim yapmakta ve 6000'den fazla işçi bu işletmelerde çalışmaktadır. Fiziksel ortam faktörleri, işletmelerde çalışanların sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra, işletmelerde istenen verimliliği de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, yem fabrikalarında çalışan işçilerin maruz kaldıkları fiziksel ortam faktörlerinin (gürültü, toz, aydınlatma, sıcaklık, nem, hava hızı) belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma, üç farklı yem fabrikasının, çalışanların yoğun olarak bulunduğu işletme bölümlerinde (depo, dozaj, paketleme) yürütülmüştür. Fiziksel ortam faktörleri gün içerisinde çalışma saatleri süresince ölçülmüştür. Gürültü değerleri, gürültü ölçer cihazı ile, PM yoğunlukları kişisel örnekleyici ile gravimetrik yöntemle, aydınlatma, hava sıcaklığı, nemi ve hızı değerleri ise çok fonksiyonlu ölçüm cihazı ile belirlenmiştir. İşletmelerin her üç çalışma bölümlerinde, oluşan gürültünün maruziyet eylem değerini aştığı ve sınır değere yaklaştığı, PM10 yoğunluğunun depo bölümlerinde önerilen sınır değeri aştığı, aydınlatmanın dozaj ve paketleme bölümlerinde sınır değerlerin altında olduğu belirlenmiştir. Diğer ortam fiziksel faktörlerden sıcaklık değerlerinin tüm çalışma bölümlerinde önerilen değerlerden yüksek olduğu, hava nemi ve akımı değerlerinin ise yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Approximately 500 feed mills are able to produce actively in Turkey and more than 6000 workers are employed at these enterprises. Physical factors in enterprises affect not only health and safety of employees but also the desired efficiency/productivity of them. The objective of this study is to determine and evaluate physical factors in feed mills (noise, dust, lighting, air temperature, humidity, velocity) that the workers are exposed to. The research was carried out in the storage, dosage, packaging departments of three different feed mills where the number of employees are mostly higher. Physical factors were measured in working hours. Noise values were measured with noise meter device, PM density with personal samplers of gravimetric method, lighting, air temperature, humidity and velocity values were determined by the multi-function measuring device. It was determined that the measured noise exceeded the noise exposure action value and was very close to the limit value, PM10 density in storage sections exceeded the recommended limit value, lighting in dosing and packaging sections was below the limit values in three departments of all enterprises. Temperature, which is one of the other physical factors, was higher than the recommended values in all departments, humidity and velocity values were determined to be insufficient.