Aromatik yapılı asitler içeren bazı kristallerin sentezi ve molekül yapılarının X-ışınları kırınımı yöntemiyle incelenmesi
Synthesis of some single crystals containing aromatic-structured acids and molecular structure analysis by X-ray diffraction method
  1. Tez No: 374631
  2. Yazar: TUBA KIYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İki aşamada gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, bakır (Cu) ve kobalt (Co) metalleriyle hazırlanan benzoik asitli kompleks moleküllerin tek kristalleri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kimya Araştırma Laboratuarında elde edildi. Elde edilen bis[(2-amino benzamide)(benzoate)]copper(II) [(C42H46CuN8O10)] ve bis[(2-amino benzamide)(benzoate)]cobalt(II) [(C42H46CoN8O10)] kompleks kristallerin X-ışını kırınımı deneyleri Dicle Üniversitesi X-ışınları laboratuarında Bruker APEX-II CCD kırınımmetresi ile yapılarak, molekül ve kristal yapıları aydınlatıldı. Bu kompleks yapıların aydınlatılması sırasında WINGX32 paket programı içerisinde yer alan SHELXS-97 ve SHELXL-97 programları kullanıldı. Kompleks yapılara ait geometrik analizlerde PARST ve PLATON programları kullanılırken, termal elipsoitlerin ve kimyasal diyagramlarının çizimleri ise ORTEP-III ve ChemBioDraw programları kullanılarak elde edildi. X-ışınları kırınımı yöntemiyle kristal yapıları: bağ uzunlukları, bağ açıları ve bükülme (torsiyon) açıları, metallerin koordinasyon geometrileri, atomların ısısal titreşim parametreleri, kristal yapının birim hücre içerisinde moleküler istiflenmesi (paketlenmesi), moleküliçi ve moleküllerarası kuvvetli ve zayıf hidrojen bağı etkileşmeler, Cg…Cg ve X-H…Cg etkileşmeler gibi birçok atomik düzeydeki bilgileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is done in two steps, single crystals were obtained of some aromatic-structured metal complex molecules prepared with cupper (Cu) and cobalt (Co) in Chemistry Research Laboratory of Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversity. X-ray diffraction data for bis[(2-amino benzamide)(benzoate)]copper(II) [(C42H46CuN8O10)] and bis[(2-amino benzamide)(benzoate)]cobalt(II) [(C42H46CoN8O10)] metal complex crystals were performed by Bruker APEX-II CCD Diffractometer from suitable single crystals in X-ray Laboratory of Dicle University and their crystal and molecular structures were solved. SHELXS-97 and SHELXL-97 programmes located in WINGX were performed for elucidating of the structures of these metal complexes. For the geometrical analysis, the thermal ellipsoids and molecular drawings of the metal complexes, respectively, PARST, PLATON, ORTEP-III and ChemBioDraw programs were used. In the solved molecular crystal structures, the following valuable information were determined at atomic level such as, atomic bond lengths, bond angles and torsion (twist) angles, coordination geometries of metals, thermal vibration parameters of atoms, molecular packings of crystal structures, weak and strong intramolecular and intermolecular hydrogen bonding interactions, Cg…Cg and X-H…Cg interactions.