Tarihsel süreç bağlamında yer-yerleşim ilişkisi sürekliliğinin Prizren örneğinde incelenmesi
The continuation in the historical process of the relationship between the place-residence by considering the example of Prizren
  1. Tez No: 374650
  2. Yazar: ARDORA BUCKO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİH RECEP AYSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kent yaşayan bir varlıktır. Coğrafi özellikler, insan elinin değmesi ve sosyo-ekonomik kültürel yapı kente kendine öz bir kimlik yaratır. Farklılıkları içinde barındıran ve sentezini oluşturan kenttir. Her kentin bir kurgusu vardır, en güzel anlatım şekli ise değişen zamanlarda doğal afetlere, dini binalarla, eski sokaklarla yaşama biçimidir. Bir kent farklı din –dil kültür etkisiyle bir biçime sokulmuştur. Kent Morfolojisini tanımlayabilmek için ilk önce“Yer”kavramının bilimsel açıklamasını, birinci bölümde vererek açıklamayı oluşturdum. Yer kavramını insan, yerleşim ve yer ilişkisi alt başlıklarıyla daha detaya indirgedim. İkinci bölümde özeliklerini, kentin konumunu, izleri ve sınırları ve özellikle zorluklarını açıklayarak ele aldım. Üçüncü bölümde Prizren kentinin tarihsel arka planını ele alarak zamandaki değişimiyle kentin uğradığı sosyo-ekonomik ve kültürel şekillendirmesini göz önünde bulundurdum. Dördüncü bölümde kentin morfolojisini en fazla etkileyen su unsurunu göz önünde bulundurarak kale, tepe, kıyı ve ova yerleşimlerinin zamanla merkez çekirdeğinden kırsal alana genişlemesinin analizlerini inceledim. Son olarak beşinci bölümde Prizren kentinin okunaklığı esas alınmıştır. Kenti bütünleştiren anıtlar, sokaklar, meydanlar, nirengi ve odak noktasına kadar oluşturan kent dokusunu inceledim.
Özet (Çeviri)
Town is the living entity. The geographic values touched by the hands of human with its socio-economic and cultural structure gives to a city a self identity. It is the town that contains differences and the synthesis. Every city has its own fiction, with the most beautiful form of expression, at different periods of time to natural disasters, religious buildings and old streets which shows the way of living with. In order to identify the urban morphology firstly the scientific explanation of the“Location”was conducted. Place with the human settlements and where human relations did not show on full details. In the second section of my study I have been more concentrated in the features and the city's location, tracks and boundaries with particular focus giving explanations for challenges which may seem ahead. In the third section it was considered the historical background of the Prizren town with changes occurred during different periods of time such as socio-economic and cultural changes. In the fourth section I have studied and analyzed in which scale the water has effected the city's morphology by considering the castle, hill, coastal and the lowland expansion of settlements in rural areas which is the foundation of my study in this section. And the fifth final section is based on the legibility of Prizren town. The features that integrate the Prizren town urban monuments, streets, squares, triangulation that created a meeting point by considering the urban fabric as well.