Kahve kültürü ve kahvehane mekanlarının sosyo kültürel ve politik yaklaşımlar ile popüler kültür çerçevesinde değerlendirilmesi: Kosova örneği
An evaluation of socio-cultural and political approaches to spaces of coffeehouses and coffee culture within the framework of popular culture: A case study in Kosovo
- Tez No: 374651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışmasında, kahve kültürünün tarihsel süreç içerindeki üstlendiği mekansal fonksiyonun Balkanlarda ortaya çıkışı, gelişimi ve değişimi üzerinde durulmaktadır. Kosova'nın, Osmanlı döneminde Avrupa'ya açılan bir üst olarak kullanılmasıyla başlayan stratejik önemi; Doğu-Batı arasında bir köprü vazifesi görmesi ile devam eden kültürel ve siyasi değeri bu bölgede yaşanan değişimler ve gelişmeler açısından da kayda değerdir. Kosova'da, özellikle Yuguslavya'nın dağılması süreci ile başlayan bağımsızlık ve özgürleşme hareketlerinde özellikle kahve kültürü ve kahvehanelerin rolü üzerinde odaklanılmaktadır. Mekansal fonksiyonların bir ulusun kurtuluş mücadelesini yürüttüğü bir dönemde ne denli önemli bir hale gelebileceği de vurgulanmaktadır. Kosova kahvehaneleri, önemli kültürel, edebi ve sanatsal çalışmalar yanında siyasi ve politik kararların da alındığı, halkın temel sosyal toplanma merkezi olması bakımından çok önemli hale gelmiştir. Bu tez çalışması ile Kosova'nın yakın tarihinde, mekanların sosyo-kültürel fonksiyonları üzerine daha sonradan yapılacak çalışmalara da bir yol göstericisi olma özelliği katılmaya çalışılmıştır. Öncelikle beni tüm eğitim ve profesyonel hayatımda destekleyen annem Suzan Bajmaku'ya, tezimin saha araştırmalarında büyük destekleri için Fevzi Karamuço, Shkelzen Maliqi, Doktora tezimin her safhasında candan yardımları için arkadaşın Çınar Narter'e ve tüm bu süreç içerisinde değerli akademik bilgileri ve tez yönetimi ile ilgili katkılarından dolayı tez danışmanım Yrd. Doç. Dr. Saated Aytıs'e Teşekkür Ederim.
Özet (Çeviri)
In this study, includes coffee culture in the historical process of the emergence assumed spatial functions in the Balkans region, and focused on the development and exchange. Kosovo's Ottoman period, beginning with the opening to Europe for use as a top strategic importance; To serve as a bridge between East and West and the ongoing cultural and political values in this region in terms of the changes and developments are noteworthy. In Kosovo, especially starting with the process of the disintegration of Yuguslavya independence and liberation movements, especially the coffee culture and focuses on the role of coffeehouses. Spatial functions that execute the liberation struggle of a nation at a time can become how important are highlighted too. Kosovo coffeehouses throughout history, cultural, literary and artistic works in their political and policy decisions taken, be the center of people's basic social gathering has become very important in terms. With this thesis in Kosovo's recent history, local socio-cultural functions of the works to be done later on is intended to be a guiding. First of all; I would like to thanks to my mother, Suzan Bajmaku who always support me during my educational and professional life. And also i would like to thanks to Fevzi Karamuço and Shkelzen Maliqi for their great supports for my thesis field researchs. Special thanks to my sincere friend Çınar Narter to his endless supports and helps during the whole steps of my studies. And last of all i would like to thanks to my supervisor Asst. Prof. Dr. Saated Aytıs for her valuable academic informations related to the management for contribution all these processes of my thesis.