Tarlabaşı bölgesinin kamusal mekan açısından değerlendirilmesi: Tarlabaşı Yenileme Projesi öncesi ve sonrası
An analyze of the Tarlabaşi's public space: Before and after the Tarlabasi Renewal Project
- Tez No: 374658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE EMEL ARDAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kamusal mekanlar, kentte tüm kentlilerin kullanımına açık, herkesin erişebildiği mekanlardır. Kamusal mekanlar, bir kentin sosyal hayatının sürdüğü, her türlü kollektif etkinliğin gerçekleştirildiği, kentte olmazsa olmaz mekanlardandır. Bir kentin sokakları, kaldırımları, meydanları ve her türlü kamusal mekanı o kentin sosyal, ekonomik, kültürel ve mekansal özellikleri ile şekillenmekte ve aynı zamanda da içerisinde bulunduğu kenti şekillendirmektedir. Kamusal mekanlar, özellikle 1980'lerden itibaren kentleri etkilemeye başlayan neoliberal politikalar nedeniyle kentte ve mekanda yaşanan değişimden etkilenmiştir. İstanbul'un merkezi Beyoğlu'na yakınlığı, tarihi yapı stoğu, çokkültürlü yapısı ve farklı kamusal mekan pratikleriyle önemli bir kent parçası olan Tarlabaşı, 1950'lerden beri önemli sosyal, ekonomik, kültürel ve mekansal değişimler yaşamaktadır. Günümüzde ise bölge, Tarlabaşı Yenileme Projesi ile dönüştürülmekte, soylulaştırılmaktadır. Bu süreç, Tarlabaşı'nın mekansal özelliklerinde ciddi değişikliklere neden olmaktadır. Çalışmada, Tarlabaşı bölgesi, kamusal mekan açısından incelenmekte, kamusal mekanda '80 sonrasında yaşanmaya başlanan değişimlerin, günümüzde soylulaştırma süreci yaşanan bölgede ne gibi etkiler doğurduğunun, bölgenin kamusal mekan açısından ne gibi bir değişim yaşadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada, Tarlabaşı'nda gerçekleşen mekansal değişim, Tarlabaşı Yenileme Projesi öncesi ve sonrası olmak üzere iki aşamada ele alınmış ve 2003-2013 yılları arasını kapsayan 10 yıllık süreçte yaşanan kamusal mekan değişimi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public spaces are opened and accessible spaces for all the citizens where city's public life and lots of different kinds of collective activities take place. A city's streets, pavements, plazas and all the other public spaces are shaped by and are shaping the city's social, economic, cultural and spatial dynamics. Thus especially after 1980's public spaces are effected by the changes in cities and spaces because of the neoliberal politics. Tarlabaşı, which is facing social, economic, cultural and spatial changes since 1950's, is a significant city part of İstanbul because of its close location to Istanbul's center, Beyoğlu, its historical building reserve, its multicultural social structure, and its different public space usages. Today, the region is gentrificating by Tarlabaşı Renewal Project which is making significant changes on Tarlabaşı's spatial features. In this work, Tarlabaşı region is examined by its public space dynamics. It is intended to investigate the changes occurred in public space beginning from the 80's, especially after the today's gentrification process, and their effects. This work aims to explain the spatial changes in Tarlabaşı on two stages: before and after the Tarlabaşı Renewal Project. It focuses on a ten year time period -between 2003-2013- and tries to explain the changes occured in the public spaces comparatively.