Ürün tasarımı açısından Gümrük Birliği'nin Türkiye'de ofis mobilyaları sektörüne etkileri
The effects of Customs Union to Turkey office furniture industry in terms of product design
  1. Tez No: 374657
  2. Yazar: DUYGU BARUTÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE MELTEM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ürün Tasarımı Açısından Gümrük Birliği'nin Türkiye'de Ofis Mobilyaları Sektörüne Etkileri" başlıklı tez çalışmasının amacı Türkiye ofis mobilyaları sektörünün GB öncesi ve sonrası durumunun karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve bu süreçte yaşanan değişim ve gelişimin ürün tasarımı ile ilişkisinin ortaya konmasıdır. Sektörde yurtiçi ve yurtdışı rekabet dinamiklerini harekete geçirmesi açısından ürün tasarımının bu süreç içerisindeki rolü irdelenmiştir. İlk bölümde özellikle ofis ve ofis mobilyası kavramları hakkında bilgi verilerek bunların sosyal, toplumsal, ekonomik yapıdaki değişimlerden etkilenebilirliği sorgulanmıştır. Dünyadaki ofis anlayışının tarihsel gelişimi ve ofis mobilyası tasarımındaki eğilim ve bakış açıları ele alınmıştır. İkinci bölümde Gümrük Birliği öncesi dönemde ofis mobilyası endüstrinin yapısı, hacmi ve tasarımı ele alışı değerlendirilmiştir. GB sonrası dönemle yapılacak karşılaştırma için incelemeler bu bölümde temellendirilmiştir. Üçüncü bölümde Gümrük Birliği süreci hakkında genel bilgi verilmiştir. Anlaşmanın Türkiye endüstrisine etkileri irdelenmiş ve genel tablo çıkarılmıştır. GB sonrası dönemin incelendiği dördüncü bölümde ofis mobilyaları sektöründeki değişim ve ürün tasarımının bu süreçteki rolü somut veriler ışığında irdelenmiş ve sonuçlar ortaya konmuştur. GB öncesi dönemle karşılaştırmalar yapılmıştır. Son bölümde, somut verilere ulaşmak adına bir alan çalışması olarak ofis mobilyaları sektöründe faaliyet gösteren ve ürettiği ürünler ile uluslararası başarı kazanmış bir marka olarak 'NURUS' firması örneği incelenmiştir. Sonuç bölümünde, yapılan araştırma sonucunda GB öncesi ve sonrası sektörün yapısıyla ilgili elde edilen veriler ve örnek firma incelemesi doğrultusunda varılan sonuçlar değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Hem ofis mobilyaları sektörüne GB' nin etkileri hem de GB sonrası dönemde inovasyon ve ürün tasarlama konusunda sektörün kat ettiği yolla ilgili tespitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis titled“ The Effects of Customs Union to Turkey Office Furniture Industry In Terms of Product Design ”is to examine the position of the indusrty comparatively before and after Customs Union and express the relationship between industrial design and the development of the industry during this period. The role of industrial design as a competitive factor is discussed. In the first section, the concept of office and office furniture is defined and their relations with the changes in the social, economical and cultural structures is questioned. Historical development of the offices around the world and changing trends in office furniture design is mentioned in this section. In the second section, the structure, volume of the office furniture industry and the place of industrial design in the industry will be evaluated. t In the third part, a detailed information will be given about the customs union agreements and the example between Eu and Turkey. In particular, the effect of the agreement to the industry of Turkey will be examined and general statements will be made. In the fourth part, the changes and improvement of the office furniture industry after the Customs Union agreement will be examined and the role of industrial design will be stated in the light of concrete data and statistical information. Comparisons will be made with the period before the agreement. In the last section , as a fieldwork and example, the development of Nurus of the biggest office furniture manifacturers in Turkey will be analyzed from the foundation of the company to today. In the conclusion section, the comparison of the industry's development before and after the agreement will be evaluated and the results will be stated. Both the effects of the agreement to the office furniture industry in Turkey and the route taken by the industry in innovation and product devlopment so far will be determined.