Optik indislerin spektrofotometrik ölçüm değerlerinden elde edilmesinde yeni bir yaklaşım
A new approach for obtaining optical indices from the spectrophotometric measurement values
- Tez No: 374661
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER AKTULGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çok katmanlı kaplamaların spektral geçirgenlik ve yansıtma değerlerinin hesaplanması kaplama malzemelerinin kırma indisleri ile söndürme katsayılarının bilinmesini gerektirmektedir. Bunun için her seferinde yalnızca bir malzemenin belirli bir kalınlıkta kaplanmasıyla oluşturulan tek katmanlı kaplamalı camların spektrofotometrik geçirgenlik ve yansıtma değerlerini ve kaplama katmanının kalınlığını veri alarak, söz konusu malzemenin spektral optik indislerini hesaplayan bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım için içerdiği etkili fonksiyonlar göz önüne alınarak MATLAB ortamı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Calculation of spectral transmittance and reflectance values of a multilayer coating need to be known the spectral refractive index and the extinction coefficient values. In order to calculate the spectral optical indices a software was developed. It uses the spectrophotometric transmittance and reflectance values of single layer coatings, each coated only with the material in question, and the thicknesses of these layers. Considering the effective functions it contains, the software was written in the MATLAB programming environment.