Cyberknife robotik radyocerrahi cihazı ile yapılan kanser tedavilerinde farklı tümör türleri için hacim – doz miktarı ilişkisinin incelenmesi
An investigation of relationship between volume and dose value for the different tumor types on treated by cyberknife robotic radiosurgery device
- Tez No: 374701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAYBURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
CyberKnife Robotik Radyocerrahi Cihazı tüm vücutta milimetreden daha hassas doğrulukla kanser tedavisi yapmak için tasarlanmış dünyada en çok tercih edilen robotik radyocerrahi sistemidir. Özellikle cerrahi yöntemlerle alınamayacak, kritik organlara çok yakın lezyonların yok edilmesinde kullanılmaktadıır. Ayrıca baş-boyun kanserleri, akciğer kanserleri, prostat kanserleri, vertebra tümörleri, pankreas kanserleri ve sayıca az olup diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen metastazlarda; solunumla ya da barsak hareketleri ile tümörün yer değiştirdiği akciğer ve karaciğer tümörlerinde CyberKnife oldukça etkili bir cihazdır. Diğer radyoterapi cihazlarında olduğu gibi CyberKnife sisteminde de tümör büyüklüğü ile bu tümöre verilen doz arasındaki ilişki oldukça önemlidir. Bu tez çalışmasında; CyberKnife cihazında tedaviye alınan hastalara ait veriler; lezyon türü, yeri ve hacmi ile bu lezyonlara verilen doz değerlerine göre gruplandırılmıştır. Ardından bu doz değerlerine ait BED (Biyolojik Efektif Doz) ve EQD (Eşdeğer Doz) değerleri hesaplanmış ve SPSS İstatistik programı yardımıyla lezyon hacmi ile bu hacimlere uygulanan eşdeğer doz miktarları istatistiksel olarak ilişkilendirilmiştir. Böylece lezyon hacmine göre verilen doz ile uygulanan tedaviye ait fraksiyon sayısı incelenmiş, lezyon büyüklüğüne göre hangi fraksiyone tedavilerin hangi lezyonlarda tercih edilebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
CyberKnife, that is the most preferred robotic radiosurgery system in the world, is designed to treat cancer anywhere in the body (precision of better than mm). Especially, CyberKnife is used to treat lesions close to critical organs which can't be taken with surgical methods. CyberKnife is a highly effective device which used for head and neck cancer, lung cancer, prostate cancer, spine tumors, pancreatic cancer and some metastasis that can't be treated by other methods. A relationship between tumor size and dose is also very important phase in cancer treatment. The data obtained from the patients (treated by CyberKnife) were grouped by lesion type, location, volume and dose values. BED (biological effective dose) and EQD (equivalent dose) values were calculated from the obtained data. After this, lesion volume and EQD have been associated with statistical methods using SPSS. In this way, the number of fraction applied during the treatment and EQD are investigated. The kinds of treatment related to the size of lesion were examined.