Robotik radyocerrahi uygulanan beyin ve spinal tümörlü hastalarda tedavi sonuçlarımızın değerlendirilmesi
Therapeutic results in patients with brain and spinal tumors treated with robotic radiosurgery
  1. Tez No: 272541
  2. Yazar: AYŞEN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ZORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Beyin ve spinal tümörlerin tedavisinde robotik radyocerrahi (RC) önemli bir yer tutar. Bu tez çalışmasında anabilim dalımızda Haziran 2007- Eylül 2010 tarihleri arasında cyberknife (CK) robotik radyocerrahi sistemi ile tedavi edilen 434 beyin ve spinal tümörlü hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların 224'ü erkek (%51,5), 210'u kadındır (%48,5) ve yaşları 4-84 aralığında (ortanca yaş 48) değişmektedir. Hastalar histolojik tanı ve tümör gradlarına göre beyin metastazları (183, %42), yüksek gradlı tümörler (57, %13), düşük gradlı gliyal tümörler (29, %7), diğer intrakraniyal malign tümörler (11,%2,5), benign tümörler (144, %33) ve spinal tümörler (10, %2,5) olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Hastalara, tümörlere ve tedaviye ait özellikler ve sonuçlar her grup için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Soliter beyin metastazlı hastalar için 6 ve 12 aylık genel sağkalım (GS) %76 ve %34,7, tüm tanılarda lokal-bölgesel kontrol (LBK) %52,9; 1-3 metastazı olan hastalarda 6 ve 18 aylık GS %76,5 ve %40; 4-12 metastazı olan hastalarda 6 ve 18 aylık GS %68,5 ve %1; yüksek gradlı tümörü olan hastalarda 6 ve 18 aylık GS %85,7 ve %33,2, 12 aylık LBK %40; düşük gradlı tümörü olan hastalarda 6 ve 18 aylık GS %96,3 ve %77,6, 12 aylık LBK gliyal orjinli tümörlerde %66,7, diğer orjinli tümörlerde %37,5; benign tümörlerden menenjiyomlarda 18 aylık LBK %86 olarak belirlenmiştir. Hastalarımızdan elde edilen sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Robotic Radiosurgery is an important treatment modality in the management of brain and spinal tumors. A total of 434 patients with brain and spinal tumors treated at our cyberknife unit between June 2007 and September 2010 were retrospectively evaluated. In this thesis there were 224 (51,5%) male and 210 (48,5%) female with a median age of 48 years (range 4-84 years). Patients were analyzed in six groups; brain metastases (183, 42%), high grade tumors (57, 13%), low grade glial tumors (29, 7%), other intracranial malign tumors (11,2,5%), benign tumors (144, 33%), and spinal tumors (10, 2,5%). The patients, tumor and treatment characteristics and the corresponding therapeutic results were separetely evaluated for each subgroups. The six and eighteen months of overall survival (OS) was 76% and 34,7% for patients with solitary brain metastases respectively. The twelve months of locoregional control (LRC) was 52,9% for all of primary histology. The six and eighteen months of OS was 76,5% and 40% respectively for patients with 1-3 metastases. The six and eighteen months of OS was 68,5% and 1% for patients with 4-12 metastases. The six and eighteen months of OS was 85,7% and 33,2% for high grade tumors, twelve months of LRC was 40%. The six and eighteen months of OS was 96,3% and 77,6% for low grade tumors. The twelve of LRC was 66,7% for glial tumors and 37,5% for others. The eighteen months of LRC was 86% for menengiomas. The results of this retrospective study were discussed based on the literature data.