Soğanda (Allium cepa L.) azot ve kükürt uygulamalarının verim, beslenme ve bazı kalite kriterleri üzerine etkisinin araştırılması
The effect of nitrogen and sulphur applications on yield, nutrition and some quality criteria of onion (Allium cepa L.)
- Tez No: 374706
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFÜ ELMACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, soğanda artan dozlarda azot ve kükürt uygulamalarının verim, beslenme ve bazı kalite kriterleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2012 ve 2013 yıllarında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü deneme alanlarında Yalova'da yürütülmüştür. Denemede, azotun 0, 5, 10 ve 20 kg da-1 dozları ile kükürdün ise 0, 2,5, 5 ve 10 kg da-1 dozlarının kombinasyonları uygulanmıştır. Denemede uygulamaların verim, mineral beslenme, kalite parametreleri (pürüvik asit vb), tohum çıkış oranı, hızı ve bazı toprak özelliklerine etkileri incelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, azotun verim üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Dekara 3850 kg verim için 13 kg N da-1 dozunun optimum doz olabileceği saptanmıştır. Azot ve kükürt kombinasyonları doz artışıyla ters orantılı olarak toprağın pH içeriğini düşürmüş, EC içeriğini ise doğru orantılı bir şekilde arttırmıştır. Toprağın kükürt içeriği, kükürt doz artışına paralel olarak artmıştır. Toprağın toplam azot içeriği ve yaprakların azot içeriği artan azot dozlarıyla yükselmiştir. Soğan başlarının çapı da azot artışıyla artmış; ilk yıl 10,3 cm ikinci yıl 11,5 cm olan en büyük çap 10 kg N da-1 dozunda elde edilmiştir. Ayrıca soğan başlarının azot ve magnezyum içerikleri de azot artışıyla artmıştır. Artan azot dozları; soğan başlarının kuru madde ve magnezyum içeriğini ters orantılı olarak azaltmıştır. Denemede, uygulamaların çıkış oranı, hızı ve kalite parametreleri üzerine etkisi önemsiz olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effect of nitrogen and sulphur applications on yield, nutrition and some quality criteria of onion. The study was carried out in Atatürk Central Horticultural Research Institute in the years of 2012 and 2013. The fertilizer were applied in combination of N, S and rates of the N- S combinations were 0, 50, 100 and 200 kg N ha-1 and 0, 25, 50 and 100 kg S ha-1. Effects of applications on yield, mineral content, some quality criteria like pyruvic acid, seed emergency ratio, speed and some soil properties were determined. Yield was significantly affected by applied nitrogen. The optimum nitrogen dose was calculated as 130 kg N ha-1 to harvest 38500 kg ha-1 yield. The soil pH was reduced by nitrogen and sulphur combinations which indicated significantly adverse correlation with the doses. On the contrary, EC value of soil was increased by higher doses of nitrogen and sulphur. Nevertheless, the sulphur content of soil was raised by sulphur doses. Increasing N doses applied to the soil raised N concentrations in the leaves of onion. Onion bulb diameter was increased by nitrogen levels, too. The largest diameters which were 10,3 cm in the first year and the 11,5 cm in the second year at the rate of 100 kg N ha-1. The dry matter content of bulb and magnesium contents of the leaves were decreased with nitrogen levels, conversely. The effect of nitrogen and sulphur combinations on seed emergency rate, emergency speed and some quality parameters of onion were not found to be statistically significant.