Etlik damızlık yumurtalarda Vitamin E ve Vitamin V in-ovo enjeksiyonunun çıkış gücü ve etlik piliç performansı üzerine etkisi
The effect of in-ovo Vitamin E and Vitamin C injection in broiler breeder eggs on hatchability and broiler performance
  1. Tez No: 374707
  2. Yazar: OMID POURDOLATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu projede, embriyonik dönemde in-ovo antioksidan (Vitamin E, Vitamin C veya Vitamin E+C) enjeksiyonunun kuluçka sonuçları (çıkış gücü, kuluçka randımanı, çıkış zamanı, embriyonik ölümler), civciv ağırlğı ve uzunluğu ile etlik piliç performansı üzerine etkileri incelenmiştir. İki aşamalı projenin ilk aşamasında; ticari bir etlik damızlık işletmeden temin edilen 1200 adet yumurta kuluçkalandırılmıştır. Kuluçkanın 14. gününde lamba kontrolü ile dölsüz yumurtalar ayıklanmıştır. Kuluçkanın 17. gününde döllü olarak tespit edilmiş olan yumurtalar 5 muamele grubuna ayrılmıştır. Birinci grup hiçbir uygulama yapmadan Kontrol grubu olarak belirlenmiş, 2. gruptaki yumurtalara 0.5 ml izotonik su enjekte ederek Negatif Kontrol grubu olarak ayrılmıştır. 3. grupta her yumurtaya 0.5 ml, 20 IU Vitamin E içerikli olacak şekilde hazırlanmış çözelti, 4. gruba her yumurtaya 3 mg Vitamin C içerikli olacak şekilde hazırlanan 0.5 ml çözelti ve 5. gruba 20 IU Vitamin E ve 3 mg Vitamin C içerecek dengede hazırlanmış 0.5 ml çözelti, in-ovo uygulaması şeklinde enjekte edilmiştir. Enjeksiyon işlemi ardından kabukta oluşan delik daksil sıvısı ile kapatılarak yumurtalar tekrar kuluçka makinasına yerleştirilmiştir. İkinci aşamada; Negatif Kontrol grubu hariç, her muamele grubundan çıkan civcivler dört tekerrürlü şekilde gruplandırılarak kümese yerleştirilmiş, 42 gün boyunca standart büyütme koşullarında yetiştirilmişlerdir. Deneme sonucunda in-ovo Vitamin C, Vitamin E veya Vitamin E+C enjeksiyonu, çıkış gücü, embriyonik ölüm oranı, çıkış zamanı ve civciv ağırlığını etkilememiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This project, is aimed to study the effects of embryonic antioxidant (vitamin E, vitamin C or vitamin C+E) injection on hatchery results (hatchability, hatchery performance, hatching time and embryonic demise), chick weight and length and broiler performance. In the first stage of a two-stage project; 1200 eggs obtained from a commercial broiler breeder were incubated. On day 14th after hatching, infertile eggs were extracted by candling. On day 17th the eggs, which diagnosed as fertile eggs were divided into 5 groups. The first group was identified as a control group without any implementation. The second group of eggs was classified as a negative control group by injecting 0.5 ml isotonic water. To the third group 0.5 ml, 20 IU of vitamin E containing solution per egg, to fourth group 0.5 ml of solution containing 3 mg of vitamin C per egg, and to the fifth group 20 IU of vitamin E and 0.5 ml of solution containing 3 mg of vitamin C, was injected in the form of in-ovo injection. After the injection operation the holes formed in the shell were closed using correction fluid and then the eggs were placed in the incubator, again. In the second step, except the negative control group, the hatching chicks were placed in cages by four replications for each application and were grown in standard growth conditions for 42 days. As a result of experiments, in-ovo injection of Vitamin C, Vitamin E or Vitamin E+C, had not significant effect on hatchability, embryonic death rates, the hatching time and chick weight (P> 0.05).