Determination of toxic metals in agricultural products
Tarım ürünlerinde toksik metal tayinleri
  1. Tez No: 374722
  2. Yazar: ÖZGE SANDIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Arsenik ve cıva bilinen en toksik metallerdendir ve doğada yaygın olarak bulunmaktadır. Ülkemizde de yer yer bu metallerin derişimlerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Yine son yıllardaki araştırmalar toksik metallerce zengin topraklarda yetiştirilen veya sulama sularıyla sulanan pirinçte arsenik ve cıvanın yüksek olabileceğini göstermiştir. Ayrıca Endonezya, Hindistan, Pakistan gibi farklı ülkelerde yetiştirilen pirinçte de arsenik ve cıva bulunma riski vardır, bu nedenle bu ürünlerde de benzeri araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, günlük hayatta sıkça tüketilen pirinçte ki arsenik ve cıva miktarları belirlenmiştir. Bu nedenle pirinç örnekleri öğütüldükten sonra mikrodalga destekli örnek bozundurma tekniği ile bozunduruldu. Arsenik tayinleri hidrür oluşturmaya dayalı Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile ve cıva tayinleri ise Indüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arsenic and mercury are among the most toxic metals known. The concentrations of these metals are high in some areas in Turkey. Studies caried out in the recent years have shown that concentrations of arsenic and mercury in rice, grown in soils or irrigated with water containing high concentration of toxic metals, can be high. Morever, rice imported from various countries such as Indonesia, India, Pakistan have risk of high concentrations of arsenic or mercury and ,therefore, similar studies were carried out on these products. In this thesis, arsenic and mercury contents in commonly consumed rice has been determined. For this reason rice samples were milled and then the samples were digested with microwave assisted sample decomposition technique. Arsenic analysis were carried out using Atomic Absorption Spectrometer with hydride generation system and mercury analysis were carried our using Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer.