Eğirdir Gölü (Isparta/Türkiye)'ndeki Anadolu endemiklerinin biyoekolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of bioecological properties of Anatolian endemics in Eğirdir Lake (Isparta/Türkiye)
  1. Tez No: 374723
  2. Yazar: VEDAT YEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MUSA SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde, Eğirdir Gölü'nde yayılım gösteren ve Anadolu'nun endemik balık türleri içerisinde yer alan türlerin biyolojik ve ekolojik özellikleri incelenmiştir. Örnekleme Haziran 2010 – Mayıs 2011 tarihleri arasında aylık olarak gerçekleştirilmiştir. Pseudophoxinus egridiri, Seminemacheilus ispartensis ve Aphanius anatoliae türlerinin büyüme, üreme ve beslenme özellikleri ile boy – ağırlık ilişkileri belirlenmiştir. Yeterli sayıda örnek elde edilemeyen Capoeta pestai türünün sadece boy – ağırlık ilişkisi belirlenmiştir. Oxynoemacheilus mediterraneus türünden hiçbir örnek temin edilemediğinden dolayı bu türle ilgili bir çalışma gerçekleştirilememiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda P. egridiri'nin yaşlarının 0 – VI yaş arasında değiştiği, üreme dönemlerinin Şubat – Mayıs ayları arası olduğu; S. ispartensis'in yaşlarının I – V yaş arasında değiştiği, üreme dönemlerinin Mart – Haziran ayları arası olduğu; A. anatoliae'nin yaşlarının I – IV yaş arasında değiştiği, üreme dönemlerinin Haziran – Eylül ayları arası olduğu belirlenmiştir. Her 3 türün de beslenme tarzının omnivor olduğu tespit edilmiştir. Örnekleme istasyonlarından 3. istasyonun (Kayaağzı) endemik tür yoğunluğunun en yüksek, 1. istasyonun (Taşevi – Kıyı) en düşük olduğu belirlenmiştir. Yapılan Kanonik Uyum Analizi sonucunda endemik türlerin göldeki dağılımını etkileyen faktörlerin sıcaklık, pH ve derinlik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biological and ecological properties of Anatolian endemics that distributing in Eğirdir Lake were investigated, in this thesis. Sampling was carried out from June 2010 to May 2011 being monthly. Growth, reproduction, feeding properties and length – weight relationships of Pseudophoxinus egridiri, Seminemacheilus ispartensis, Aphanius anatoliae were investigated. Capoeta pestai which has been insufficient samples only length – weight relationship were investigated. Because of the Oxynoemacheilus mediterraneus samples were unable to obtain, any type work could not be realized. As a result of studies, the ages of P. egridiri ranged between 0 – VI, reproduction period was in February – May; ages of S. ispartensis ranged between I – V, reproduction period was in March – June; ages of A. anatoliae ranged between I – IV, reproduction period was in June – September were determined. The feeding properties of all fish species were omnivorous. The 3rd station (Kayaağzı) the highest density, 1st station (Taşevi – Coastal) the lowest density for endemic species was determined among sampling stations. According to Canonical Correpondence Analysis, temperature, pH and depth were the important factor for endemic fishes distribution in the lake.