Alaçam (Samsun) yöresindeki birimlerin stratigrafisi ve paleontolojisi
Stratigraphy of units in the Alaçam (Samsun) region
  1. Tez No: 374765
  2. Yazar: İMMİHAN BİRİCİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Alaçam yöresinin stratigrafisi konulu bu çalışmada; Alaçam yöresinin jeolojisinin ve stratigrafisinin ayrıntılı olarak tanımlanmasına yönelik yeni veriler elde etmek ve/veya bölgede daha önce yapılmış olan çalışmalara bir katma değer yaratmak bu çalışmanın birincil hedefini oluşturmaktadır. Pontid Kıtasında yer alan inceleme alanında karasal ve denizel örtü birimlerinin de oldukça çeşitli ve bol fosilli olduğu bilinmektedir. Planlanan ve önerilen bu çalışmada birimlere detay yaş verilmesi ve stratigrafinin de bu detay yaşlara göre kurgulanması, bu yolla çalışma alanının, Orta Pontid bölgesindeki jeolojik ve stratigrafik konumunun yorumlanması düşünülmektedir. Alaçam yöresinde yüzeyleyen örtü birimlerinden sistematik olarak derlenmiş kayaç örnekleri üzerinde ayrıntılı paleontolojik ve biyostratigrafik çalışmalar yapılmış, toplam, 5 bentik foraminifer cinsi ve bu cinsler ait 2 tür, 12 planktonik foraminifer cinsi ve bu cinslere ait 8 tür saptanarak tanımlanmıştır. Tür düzeyinde saptanan 8 adet planktonik foraminifer türünün sistematik tanımlamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study of subject stratigraphy of the Alaçam region, geological and stratigraphical characteristic of these units were investigated as detail and contributed to previous studies. The study area is located in the Pontid Tectonic Belt. It is known that continental and marine cover deposits in the study area included various and abundant fossil. In this study, these deposits will be aged as detail. According to these ages, Tertiary stratigraphy of region will be realize. As result of, geological and stratigraphical situation of central Pontid region will be investigate with these data. Detail paleontological and biostratigraphical studies were carried out on the systematic samples taken cover units of Alaçam region. Total 5 benthic foraminifera genus and their 2 species, 12 planktic foraminifera genus and their 8 species have been determined. 8 species from these planktic foraminifera were described as systematic.