Impulsive dirac operatörü için spektral problemler
Spectral problems for impulsive dirac operator
  1. Tez No: 374764
  2. Yazar: KUBİLAY KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sınır ve süreksizlik koşulları parametre içeren Dirac operatörü ve bu operatör için düz ve ters spektral problemlerin araştırıldığı bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Giriş bölümüdür. Burada spektral problemlerin genel tarihçesi verilmiş ve çalışmada kullanılan temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde öncelikle ele alınan denklemin belli başlangıç ve süreksizlik koşullarını sağlayan çözümleri araştırılarak bu çözümlerin asimptotik ifadeleri elde edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, 2.bölümde elde edilen asimptotik formüller kullanılarak, problemin karakteristik fonksiyonu ve onun özellikleri öğrenilmiştir. Dördüncü bölümde Weyl fonksiyonu tanımlanmış, bu fonksiyonun bazı özellikleri incelenmiş ve sonra Weyl fonksiyonu, iki spektral dataya ve iki spekturuma göre teklik teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this tehesis, direct and inverse problem of impulsive Dirac operator with the boundary and jump conditions includes spectral parameter, have been studied. This thesis consists of four sections. The first part is introduction section. Here, the general history of spectral problems has been presented and basic definations and theorems used in the study have been mentioned. After studying the solutions which enable certain initial and discontinuity condition handled In the second section , the asymptotic expressions of these solutions have been attained. In the third section the basic characteristic function of the problem has been studied by using the asymptotic formulas obtained in the second section. In the fourth section, Weyl function has been defined, some properties of this function has been studied and then the inverse problem according to the Weyl function, two spectral data , and two spectrum have been proved.