Alüminyum titanat katkılı porselenlerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Investigation and characterization of porcelains with aluminium titanate
  1. Tez No: 374769
  2. Yazar: MURAT SAÇLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Porselen kil karışımı, kuvars ve feldspattan formüle edilmiş en karmaşık seramik kompleks yapılardan birisini temsil eder. 1200oC - 1400oC arasında sinterlenerek bir cam seramik kompozit şeklini alır. Alüminyum titanat (Al2TiO5), çok iyi termal şok direncine, düşük termal iletkenliğe ve ergimiş metalde iyi bir kimyasal dirence sahiptir. Bu çalışmada farklı oranlarda (%0, 5, 10, 20) Al2TiO5 katkılı alüminyum titanat / Porselen seramikler toz metalürjisi tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Sonra karışımlar 50 MPa da preslenmiştir. Kompakt numuneler dakikada 5 oC ısıtılan bir fırında normal atmosfer şartlarında 1350 oC de 2 saat sinterlenmiştir. Sinterlenen numunelerin mikroyapı karakterizasyonu SEM kullanılarak, değişik fazlar ve morfoloji parametreleri ise EDS ve XRD kullanılarak yapılmıştır. Alüminyum titanat / Porselen seramiklerin termal davranışları ve termal genleşme katsayıları DSC, TGA ve Dilatometre kullanılarak yapılmıştır. Termal şok direnci davranışı suda soğutma yöntemiyle değerlendirildi. Sonuç olarak, alüminyum titanat ilavesinin alüminyum titanat / Porselen seramiklerin özelliklerini geliştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Porcelain represents one of the most complex ceramics, formulated from a mix of clay, feldspar and quartz are sintered to temperatures between 1200oC and 1400oC to conform a glass-ceramic composite. Aluminium titanate (Al2TiO5) have extremely good thermal shock resistance and low thermal conductivity coupled with good chemical resistance in molten metals. In the study, Aluminium titanate / Porcelain ceramics with different percentages (%0, 5, 10, 20) of Al2TiO5 was prepared using powder metallurgy techniques. Then, mixtures were pressed at 50 MPa. The compacts were sintered in air using a heating rate of 5 oC min-1 at 1350 oC for 2h. Microstructural characterization of the sintered samples were carried out using scanning electron microscope (SEM). The morphological parameters of the various phases were characterized by using a semiautomatic image analyser, EDS and the formed phases were analysed by X-ray powder diffractometer. The thermal behaviour of the Aluminium titanate / Porcelain compositions were characterized by differential scanning calorimetry (DSC). Thermal expansion coefficients of sintered Aluminium titanate / Porcelain compositions were measured by using dilatometer. Thermal shock testing were performed on samples by water-quenching and micro hardness methods. As a result, the addition of aluminium titanate to aluminium titanate/porcelain ceramics was improved on the properties of the aluminium titanate / Porcelain ceramics.