Nanoparçacık içeren polimerlerin sürtünme, adhezyon ve mekanik özelliklerinin atomik kuvvet mikroskobisi kullanılarak nanosertlik deneyi yöntemi ile tayini
Determination of friction, adhesion and mechanical properties of polymers containing nanoparticle, by the method of nano-hardness test using atomic force microscopy
- Tez No: 374768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA OĞUZHAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez kapsamında, farklı şekil ve yapıdaki nanoparçacıklar ile modifiye edilmiş çapraz bağlı polimer malzemelerin mekanik özellikleri nanoindentasyon yöntemi ile belirlenmiştir. Bu temel amaç dâhilinde, mekanik özelliklerin değiştirilmesinde, biyolojik olarak uyumlu 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) ve metil metakrilat (MMA) kopolimeri içerisine nanoparçacık olarak çinko ve titanyum eklenmiştir. Polimerin mekanik ve yüzey özelliklerinde gerçekleşecek olan değişimlerin, yeni bir teknik olan kuvvet spektroskopisi (Force Spectroscopy, FS) yöntemi ile atomik kuvvet mikroskobu (Atomic Force Microscopy, AFM) kullanarak belirlenmesi amacıyla metot geliştirilmiştir. Ayrıca, nanoparçacık miktarının malzemenin elastik özelliklerine etkisinin incelenmesi amacıyla da titanyum nanoparçacıklar amorf yapılı nanoparçacık olarak kullanılmıştır. Nanoparçacık eklenmiş olan kopolimerler ile karşılaştırılarak elastik ve plastik özelliklerdeki değişimler ile birlikte polimerin mukavemetinde, hangi parçacığın hangi oranlarda etkin olduğu belirlenmiştir. Nanoparçacık ilave edilmiş olan biyolojik olarak uyumlu polimerlerde, kütlece %0.1 civarında nanoparçacık ilavesi ile yaklaşık iki kat Young's modülü artışı meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical properties of cross-linked polymer materials has been modified with nanoparticles of different shapes and structure were determined by nanoindentation method. Within this overall objective, in order to change mechanical properties of a biocompatible copolymer of HEMA-MMA, zinc nanoparticle and titanium nanoparticle were added. Changes that take place in the mechanical and surface properties of the polymer were determined by a method developed both by using force spectroscopy (FS) which is a new technique and by using atomic force microscopy (AFM). Also, in order to evaluate the effect of either amount or type of nanoparticles to elastic-plastic properties of polymeric structure, amorphous titanium nanoparticles were used. Polymers with nanoparticle modification and without nanoparticle modification were compared in order to determine whether particle concentration and type of nanoparticle affects to these properties in terms of elastic and plastic properties together with the strength of the polymers.When 0.1% (by weight) nanoparticle added into biocompatible polymers, mechanical tests yielded approximately two times greater Young's Modulus when compared with the undoped samples.