Bilgisayarlı ses analizi
- Tez No: 37479
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN CURA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
VII. ÖZET Bu araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Foniatri Laboratuarında sesin objektif olarak kolayca değerlendirilebilmesi için bilgisayarlı bir ses analiz yöntemi geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu yöntemle ses sinyalleri mikrofon ile konvertör kardında dijitalize edilerek bilgisayara aktarılmış ve Hızlı Fourier Transformu ile analiz uygulanmıştır. Bilgisayar sistemleri ve konvertör kardın özellikleri anlatıldıktan sonra geliştirilen sistemle ilgili bilgisayar programlan ve bunların uygulama yöntemleri incelenmiştir. Bilgisayarlı analiz sistemini kullanarak tamamladığımız üç çalışmayla ilgili yöntem ve elde edilen bulgular belirtilmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ile bilgisayarlı sistemimiz geliştirilmekte ve bu yöntem uygulanarak sürdürülen çalışmaların yanında yeni çalışmalar planlanmaktadır. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been performed to develop an objective computer based system to evaluate the voice easily at the phoniatry laboratory of the ENT Department of the Ege University. The analogue voice signals were digitised with the converter card and recorded into the computer, these recorded data were analysed with the Fast Fourier Transform methods. Information about the computer system, the converter card and the computer programs used for this system were explained. The methods and the results of the three researches performed with this computer system have also been given. This computer analysis system is going to be developed with the improvement in the technology. New research projects are going to be planned using this system besides the studies that we are working on. 73