Trabzon-Of Orman Fidanlığı'nda belirlenen diri örtü elemanları
Determination of the weed species in the Trabzon-Of Nursery
  1. Tez No: 374802
  2. Yazar: NEBAHAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Trabzon-Of Orman Fidanlığında bulunan diri örtü elemanlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanında karayosunları (Bryophyta), eğreltiler (Pteridophyta) ve tohumlu bitkiler (Spermatophyta) bölümlerine dahil 55 familya, 123 cinse ait 153 takson belirlenmiştir. Bryophyta bölümüne ait 2 adet, Pteridophyta bölümüne ait 4 adet ve Spermatophyta bölümünün kapalı tohumlular (Angiospermae) alt bölümünde bulunan 147 adet takson sistematik liste halinde sunulmuştur. Araştırma alanında 39 (% 25,83) taksonun fitocoğrafik bölgesi belirlenmiş olup, bu taksonların tümü Avrupa-Sibirya elementidir. Ayrıca 16 (% 10,60) adet kozmopolit, 18 (% 11,92) adet egzotik ve 1 (% 0,66) adet nadir takson tespit edilmiştir. Alanda tespit edilen 1 adet taksonun (Euphorbia supina Rafin) A8 karesi (Trabzon-Of ) için yayılışının yeni olduğu ve Türkiye Florası için yeni bir cins olan Cyclospermum'un türü saptanmıştır. Araştırma alanındaki taksonların yoğun çiçeklenme zamanı Haziran,Temmuz ve Ağustos olduğu tespit edilmiştir. Diri örtü taksonlarının Mart ayından başlanmak üzere tohum tutmadan önce alandan uzaklaştırılması gerekir. Araştırma alanında saptanan taksonlardan 86 (% 57) adet takson çok yıllık (perennial), 47 (% 31) adet takson bir yıllık (annual), 8 (% 5) adet takson iki yıllık (biennial) ve 10 (% 7) adet takson odunsu olarak belirlenmiştir. Ayrıca, % 53'nün (80 adet) Hemicryptophyt, % 31'inin (47 adet) Therophyt, % 9'unun (14 adet) Geophyt ve %7 'sinin (10 adet) Phanerophyt diri örtü taksonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was made in order to determine of the weed taxa in Trabzon-Of nursery. 55 families and 153 taxa related to 123 genus belonging to Bryophyta, Pteridophyta and Spermatophyta divisions were identified.. 2 taxa belong to Bryophyta, 4 Pteridophyta taxa and 147 Angiospermae taxa were put in order sistematicly. Phytogeographical region of 39 (% 25.83) taxa were determined in the study area and from these taxa related to Euro-Siberian. Additionally, 16 (% 10,60) cosmopolitan, 18 (% 11,92) exotic and 1 (% 0,66) rare plants were found at the field. 1 taxa was indicated as new records for A8 Trabzon-Of square. Also new genus and new species record for Flora of Turkey was found at the field. The intensive flowering time at the investigation field has been identified June, July and August. Weed taxa must be removed from the field before weed seeds riped as from March. 86 (% 57) perennial, 47 (% 31) annual, 8 (% 5) biennial and 10 (% 7) woody plants were identified at the investigation area. Also, % 53 (80) Hemicryptophyt, % 31 (47) Therophyt, % 9 (14 ) Geophyt ve %7 (10 ) Phanerophyt weed taxa were identified at the investigigation area.